Skuteczność wypełnienia kompozytowego - wady i zalety

podziel się:

Techniki stomatologiczne ewoluowały przez lata w kierunku poprawienia estetyki i zapewnienia maksymalnej trwałości wypełnień u pacjenta podczas wykonywania zabiegu w gabinecie stomatologicznym.  Wypełnienia kompozytowe są jednymi z najpopularniejszych wypełnień w stomatologii zachowawczej oraz protetyce. Materiały te doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie dla wyleczonego zęba. Dzięki ich innowacyjnej estetyce specjalista może kolorystycznie dopasować kompozyt do barwy uzębienia, aby wyglądał jak najbardziej naturalnie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej trwałości. Nowoczesne materiały kompozytowe stanowią również podstawowy surowiec do wykonywania uzupełnień protetycznych. Niezbędne jest jednak, aby wybierać kompozyty stomatologiczne cechujące się wysoką jakością i odpowiednią trwałością. Jakie wyróżniamy rodzaje wypełnienia kompozytowego w stomatologii oraz jakie są wady i zalety takiego wypełnienia?

Poznaj różnorodność materiałów używanych do wypełnień zębowych i zrozum, jak wpływają one na trwałość oraz estetykę uśmiechu, czytając "Z jakich materiałów są wykonywane wypełnienia zębowe?" oraz temat "Rodzaje wypełnień zęba - plomby stomatologiczne", aby dowiedzieć się więcej o opcjach dostępnych w nowoczesnej stomatologii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzują się wypełnienia kompozytowe i jakie mają zastosowanie w stomatologii.
  • Jakie są zalety stosowania wypełnień kompozytowych, w tym ich estetyka i możliwość zachowania większej ilości zdrowej tkanki zęba.
  • Jakie wady posiadają wypełnienia kompozytowe, w tym ograniczona trwałość i podatność na zabarwienia.
  • Na czym polega różnica między wypełnieniami kompozytowymi chemoutwardzalnymi a światłoutwardzalnymi.
  • Jakie są wskazania do stosowania różnych rodzajów materiałów kompozytowych w zależności od lokalizacji i rodzaju ubytku.
  • Jakie techniki i materiały są stosowane do polerowania i obróbki wypełnień kompozytowych, aby zapewnić najlepszy efekt estetyczny.

Czym jest wypełnienie kompozytowe i jakie ma cechy charakterystyczne

Kompozyt to estetyczny materiał wypełniający stosowany w stomatologii. Obecnie jest to jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów w gabinetach stomatologicznych, który daje ogromne możliwości związane z estetyką – pozwala skomponować wypełnienia o idealnym dopasowaniu kolorystycznym do naturalnych zębów pacjenta. Kompozyt lub żywica kompozytowa  to materiał składający się najczęściej z bardzo małych cząstek szkła rozprowadzonych w spoiwie żywicznym.   Wypełnienia kompozytowe utrzymują się w przygotowanym ubytku po leczeniu próchnicy metodą łączenia mikromechanicznego, dlatego przed wykonaniem wypełnienia należy wytrawić powierzchnię zęba. Materiał nakłada się na ubytek małymi porcjami, a każda warstwa jest oddzielnie oświetlana i utwardzana. Aplikowane są małe partie, aby uniknąć znacznego skurczu polimeryzacyjnego materiału podczas twardnienia. Materiały  kompozytowe wymagają suchego i czystego pola roboczego podczas wykonywania wypełnień dentystycznych oraz są bardzo podatne na zanieczyszczenia, lub wilgoć. Dlatego standardowo przy ich stosowaniu zalecany jest koferdam, który nakłada się na leczone zęby. Izoluje on pole robocze od ust, jednocześnie chroniąc pacjenta przed wdychaniem lub połknięciem materiału, lub narzędzia roboczego. 

Za pomocą kompozytu można także zmienić kształt zęba, wydłużyć starte zęby, a nawet zmienić kolor, jeżeli ząb jest przebarwiony lub ciemny. Takie użycie kompozytu to tzw. licówka kompozytowa. Materiał utwardza się w wyniku reakcji polimeryzacji. Istnieją również rodzaje  kompozytów, które utwardzają się chemicznie lub dualnie.

Zalety i wady wypełnień kompozytowych

Wybierając materiał kompozytowy, stomatolog może odpowiednio modelować plombę i nakładać ją warstwa po warstwie, oszczędzając znaczną część zdrowej tkanki zęba. W porównaniu do plomby amalgamatowej usuwana jest znacznie mniejsza część zęba, przez co plomby kompozytowe pozwalają na większą oszczędność materiału. Główną zaletą tego rodzaju wypełnienia jest dopasowanie do zęba pod względem koloru. Dzięki temu można dobrać wypełnienie kompozytowe w zależności od odcieni zębów – nie tylko tych najbielszych. Rodzaj wypełnienia kompozytowego może być różny w zależności od położenia zębów w odcinkach przednich lub bocznych. Sam koszt materiałów kompozytowych jest umiarkowany, zależy od wielkości wypełnienia oraz technik stosowanych przez stomatologa podczas umieszczania plomby. Wypełnienie kompozytowe posiada jednak wady. Podobnie jak inne plomby, nie jest ono zbyt trwałe, wytrzymuje z reguły od trzech do dziesięciu lat. Dodatkowo wypełnienie kompozytowe tego rodzaju nie jest odporne na zabarwienie – wskutek picia herbaty, kawy lub palenia papierosów. Wypełnienie kompozytem w przypadku dzieci może wywoływać większy dyskomfort. Kompozyty słabo sprawdzać się będą na dużych ubytkach w takich przypadkach plomba kompozytowa może pękać.

Wypełnienie chemoutwardzalne

Wypełnienia kompozytowe chemoutwardzalne powstają dzięki połączeniu dwóch lub trzech składników, które są także określane jako fazy: faza organiczna, czyli osnowa- substancje polimeryzacyjne z dodatkiem czynników regulujących polimeryzację (np. inhibitory, barwniki, rozjaśniacze), faza nieorganiczna-wypełniacz (krystaliczny, ceramiczny), faza wiązania fazy organicznej i nieorganicznej. Największy wpływ na kompozyt ma faza nieorganiczna. To właśnie ona ma wpływ na wygląd, elastyczność, twardość, stabilność oraz właściwości kosmetyczne (kolor, połysk). Za pomocą kompozytów chemoutwardzalnych wypełnienia się ubytki klas III, IV i V wg. klasyfikacji Black’a, jak również wykonuje się osadzanie szyn stomatologicznych czy odbudowy filarów protetycznych. Kompozyt chemoutwardzalny posiada wyjątkowe własności mechaniczne, które zapewniają trwałość, elastyczność i mały skurcz. Dzięki zastosowaniu kompozytu możliwe jest uzyskanie konsystencji optymalnej do różnych sytuacji klinicznych.

Wypełnienie światłoutwardzalne - kiedy znajduje zastosowanie?

Wskazania do stosowania najnowszych materiałów kompozytowych są coraz szersze. Wśród nich możemy wyróżnić utratę tkanek twardych zęba z powodu choroby próchnicowej lub urazowych złamań zębów, odbudowę zębów po leczeniu endodontycznym, korektę położenia i kształtu zęba, po diastemę, a także wrodzone zabarwienia. Materiały kompozytowe pozwalają niwelować ubytki wszystkich klas w obrębie korony zęba, ubytki pochodzenia próchnicowego i niepróchnicowego czy lakowaniu bruzd. Do zębów w odcinku bocznym używa się kompozytów o wyższej wytrzymałości. Kompozyty „Flow” o płynnej konsystencji, przeznaczone są do szybkiego wypełniania ubytków. Płynność materiału zależy od ilości wypełniacza. Im jest go mniej tym materiał, jest bardziej płynny przed polimeryzacją i bardziej sprężysty po polimeryzacji. Na właściwości estetyczne wpływa wielkość ziaren wypełniacza. Ze względu na wielkość cząsteczek możemy wyróżnić następujące materiały: z nanowypełniaczem, mikrowypełniaczem oraz hybrydowe, czyli połączenie bardzo dużych i bardzo małych cząsteczek. Do ubytków w odcinku przednim używa się kompozytów z mniejszymi cząsteczkami, ponieważ są one łatwiejsze w polerowaniu i obróbce. Materiały typu „Bulk Fill” posiadają konsystencję pasty i dają możliwość jednoetapowego wypełnienia całego ubytku. Kompozyty światłoutwardzalne polimeryzują po naświetlaniu. W trakcie polimeryzacji dochodzi do skurczu polimeryzacyjnego. Materiały nie łączą się samoistnie z tkankami zęba. Obecnie stosuje się dwie grupy systemów wiążących. Starsza grupa tych systemów wymaga wytrawienia tkanek zęba 37% kwasem ortofosforowym. Światło z lampy polimeryzacyjnej wnika na głębokość około 3-5 mm. Determinantami głębokości penetracji światła są jasność i przezierność materiału. Materiały kompozytowe można opracowywać już po spolimeryzowaniu ostatniej warstwy. Ważne jest, aby w trakcie pracy nie uszkodzić powierzchni zęba, dlatego bezpieczniejsze od kamieni diamentowych są najwyższej jakości akcesoria do polerowania takie jak krążki ścierne, gumki, kamienie arkansasowe, frezy (materiały polerskie: krążki polerskie Sof-lex, gumki Kenda).

Wypełnienia kompozytowe są popularnym rozwiązaniem w stomatologii estetycznej, oferując zalety takie jak doskonałe dopasowanie kolorystyczne do naturalnych zębów i mocną adhezję do tkanki zęba. Jednak mogą wymagać większej precyzji podczas aplikacji. G-aenial Universal Injectable zapewnia łatwą i precyzyjną aplikację, dzięki czemu jest idealny dla wypełnień wymagających wysokiej estetyki. Filtek Z250 w strzykawce 4g oferuje wytrzymałość i odporność na ścieranie, co czyni go dobrym wyborem dla wypełnień funkcjonalnych. Evetric i Nano Hybrid PROCLINIC EXPERT, oba w strzykawkach 4g, są cenione za ich właściwości estetyczne i mechaniczne, zapewniając trwałe i naturalnie wyglądające wypełnienia. Wybór odpowiedniego materiału kompozytowego ma kluczowe znaczenie dla skuteczności i trwałości wypełnienia.

podziel się: