Miniimplanty stomatologiczne

podziel się:

Wizyty w gabinecie stomatologicznym mogą mieć różnorodne przyczyny, począwszy od dbałości o zdrowie zębów, poprzez pragnienie posiadania idealnego uśmiechu, aż po konieczność leczenia ortodontycznego czy problemy związane z zaciskaniem czy zgrzytaniem zębów. Współczesna stomatologia, opierając się na zasadzie HFA – zdrowie, funkcja, estetyka – stawia zdrowie na pierwszym miejscu, jednak pacjenci często kierują się indywidualnymi priorytetami, skupiając się na jednym aspekcie tej zasady. Rozwój technologii i metod leczenia pozwala na coraz skuteczniejszą pomoc szerokiemu gronu pacjentów, w tym na stosowanie implantów stomatologicznych, które są rozwiązaniem zarówno dla pojedynczych braków zębowych, jak i całych łuków. Problemy anatomiczne jamy ustnej stanowią obecnie główną przeszkodę w implantologii, wymagając od lekarzy indywidualnego podejścia do każdego przypadku. Dla pacjentów z niekorzystnymi warunkami anatomicznymi, którzy nie kwalifikują się do klasycznych implantów, alternatywą mogą być miniimplanty, umożliwiające stabilizację ruchomych protez i znacząco poprawiające jakość życia.

Poznaj również znaczenie i wymogi dotyczące "Dokumentacji pacjenta w stomatologii", aby zrozumieć, jak prawidłowo prowadzić zapisy, które są kluczowe dla zapewnienia ciągłości i jakości opieki stomatologicznej. Artykuł ten wyjaśnia, jakie informacje są niezbędne do gromadzenia i jak je organizować, by były pomocne w diagnostyce, planowaniu leczenia oraz monitorowaniu postępów pacjenta. Następnie, odkryj "Rodzaje uzupełnień protetycznych", aby dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach odbudowy zębów i uzupełniania braków w uzębieniu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są główne powody, dla których pacjenci odwiedzają gabinety stomatologiczne, począwszy od dbałości o zdrowie zębów, poprzez estetykę uśmiechu, aż po leczenie ortodontyczne i problemy z zaciskaniem czy zgrzytaniem zębów.
  • O zasadzie HFA (zdrowie, funkcja, estetyka) w stomatologii i jak różni pacjenci mogą kłaść nacisk na różne aspekty tej zasady.
  • Jak rozwój technologii i metod leczenia w stomatologii pozwala na skuteczną pomoc coraz większej liczbie pacjentów, w tym poprzez zastosowanie implantów stomatologicznych.
  • Dlaczego bariera finansowa nie jest już tak dużym problemem w dostępie do implantologii, a wyzwania częściej wiążą się z warunkami anatomicznymi pacjenta.
  • Jakie rozwiązania są dostępne dla pacjentów z niekorzystnymi warunkami anatomicznymi, dla których klasyczne implanty nie są opcją.
  • W jaki sposób miniimplanty mogą poprawić jakość życia pacjentów, którzy z różnych przyczyn muszą korzystać z ruchomych protez całkowitych, zapewniając im większy komfort podczas mówienia czy jedzenia.

Pacjenci trafiają do gabinetu stomatologicznego z różnych powodów. Zdrowe zęby, chęć posiadania pięknego uśmiechu, leczenie ortodontyczne, problemy z zaciskaniem czy zgrzytaniem zębów itp. to codzienność pracy w gabinecie.

W stomatologii istnieje zasada HFA – health, function, aesthetic. Mimo że oryginalna kolejność mówiąca o zdrowiu na pierwszym miejscu powinna pozostawać niezmienna, to jednak zdarza się, że Pacjenci kładą szczególny nacisk na jedną z części zasady HFA.

To już codzienność

W obecnych czasach wraz z rozwojem poszczególnych dziedzin stomatologii jesteśmy w stanie w satysfakcjonujący sposób pomóc coraz większej liczbie Pacjentów. Codziennością stały się już również implanty stomatologiczne stosowane w przypadku uzupełnienia braku pojedynczych zębów, jak i całych łuków zębowych. Bariera finansowa, która do niedawna stanowiła największy problem w przypadku implantologii, jest już na szczęście coraz rzadziej brana pod uwagę. Obecnie problem leży w warunkach anatomicznych w jamie ustnej Pacjenta, czyli to, czy Pacjent posiada odpowiednią jakościowo i ilościowo kość, która zapewni powodzenie samego zabiegu chirurgicznego, jak i późniejszej odbudowy protetycznej. Szczególną grupę stanowią Pacjenci, którzy posiadają tak złe warunki anatomiczne, że wszczepienie klasycznych implantów wymagałoby licznych zabiegów uzupełnienia kości lub, w skrajnym wypadku jest po prostu niemożliwe.

Ruchoma proteza

U tych Pacjentów często jedynym rozwiązaniem pozostaje ruchoma proteza całkowita, która przy skrajnie złych warunkach nie będzie odpowiednio utrzymywać się w jamie ustnej i wymagać od Pacjenta stosowania klejów do protez. I tutaj ponownie wracając do zasady HFA, często grupie tych Pacjentów najbardziej zależy na funkcji. Skrajna ruchomość protezy poza dyskomfortem psychicznym w kontaktach międzyludzkich jak chociażby ruchomość podczas mowy to tylko wierzchołek góry lodowej problemów, z którymi borykają się Pacjenci z nazbyt ruchomą protezą. Czasem zwykły posiłek stanowi wyzwanie. U Pacjentów, u których warunki anatomiczne nie pozwalają na zastosowanie konwencjonalnych implantów, z pomocą przychodzą miniimplanty. Pozwalają one na poprawę utrzymania protezy całkowitej w jamie ustnej Pacjenta tak, aby mógł normalnie funkcjonować, mówić, jeść itp. Znacznie mniejsza średnica niż w przypadku standardowych implantów pozwala na umieszczenie ich u Pacjentów bez dodatkowych zabiegów jak przeszczepy czy augmentacje kostne. Mimo że Pacjent dalej funkcjonuje z protezą ruchomą, to komfort Jego życia znacznie się poprawia.

Rozważając wprowadzenie miniimplantów stomatologicznych do swojej oferty zabiegowej, warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości produkty, które ułatwią procedurę i zapewnią satysfakcję pacjentów. InterOss Biomateriał kościotwórczy S to doskonały wybór dla specjalistów dążących do optymalizacji odbudowy kości oraz ubytków kostnych wokół implantów. Implanty MDI O-BALL, dostępne w wersjach z gwintem 1.8 mm i MAX 2.4 mm, oferują wyjątkową jakość i są odpowiednie dla różnych potrzeb pacjentów. Inwestycja w te produkty zwiększy zakres usług Twojego gabinetu, oferując pacjentom nowoczesne i trwałe rozwiązania protetyczne.

Autor: MIO-DENT STOMATOLOGIA

podziel się: