Rodzaje uzupełnień protetycznych
Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem prawidłowej czynności i budowy układu stomatognatycznego, jeśli nie jest możliwe zastosowanie przy ich odbudowie określonych metod stomatologii zachowawczej. Leczenie protetyczne jest wskazane także w przypadku różnego rodzaju wad zgryzu. Braki w stanie uzębienia to problem, którego nie należy ignorować, utrata nawet jednego zęba może mieć negatywny wpływ nie tylko na wygląd, ale także na stan zdrowia pacjentów. Wszelkie braki zębowe zaburzają układ zgryzu oraz powodują problemy podczas przyjmowania posiłków, co może wpływać na problemy żołądkowe. Wpływa to również na zaburzenie artykulacji dźwięków (wymowę). Nowoczesna protetyka wypracowała wiele technik uzupełniania ubytków w uzębieniu w zależności od rodzaju i ilości braków zębowych, a także od możliwości finansowych pacjentów. Jakie wyróżniamy rodzaje uzupełnień protetycznych oraz czym charakteryzuje się dziedzina protetyki, a także wykorzystywane w niej możliwości leczenia?
Zapoznaj się także z "Materiałami i akcesoriami stomatologicznymi stosowanymi w gabinecie stomatologicznym", aby odkryć, jakie narzędzia i technologie są kluczowe dla zapewnienia najwyższej jakości usług dentystycznych. Następnie, poznaj szczegóły "Procedury wykonania precyzyjnego wycisku w gabinecie stomatologicznym", by zrozumieć, jakie kroki są niezbędne do stworzenia idealnego odwzorowania struktury zębów i jamy ustnej.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są główne rodzaje uzupełnień protetycznych stosowanych w stomatologii, w tym różnice między uzupełnieniami ruchomymi a stałymi.
- Czym charakteryzują się uzupełnienia ruchome, takie jak protezy całkowite, szkieletowe, czy overdenture, oraz jakie mają one zalety i ograniczenia.
- Jakie są rodzaje uzupełnień stałych, w tym wkłady koronowo-korzeniowe, licówki, korony, mosty, i jakie mają one zastosowanie w leczeniu protetycznym.
- Jakie znaczenie ma leczenie protetyczne w przywracaniu funkcji narządu żucia oraz estetyki uśmiechu, i jakie czynniki są brane pod uwagę przy doborze odpowiedniego uzupełnienia protetycznego.
- Jakie są szczegółowe informacje na temat wkładów koronowo-korzeniowych, w tym ich zastosowanie, rodzaje oraz materiały, z których są wykonane.
- Jakie są rodzaje wkładów koronowych typu inlay, onlay oraz overlay, ich zastosowanie oraz materiały, z których mogą być wykonane.
Jakie wyróżniamy rodzaje uzupełnień protetycznych w protetyce stomatologicznej?
W protetyce stomatologicznej wyróżnia się dwa główne rodzaje uzupełnień protetycznych: ruchome i stałe. Różnią się przede wszystkim sposobem utrzymania w jamie ustnej. Uzupełnienia ruchome są to wyroby, które można swobodnie wyjmować z jamy ustnej i w razie potrzeby zakładać w dowolnej chwili. Na tej zasadzie działają protezy szkieletowe czy też osiadające. Najliczniejszą grupę uzupełnień ruchomych stanowią protezy akrylowe. Praktycznie w całości opierają się one na śluzówce jamy ustnej, dlatego też potrzebują wsparcia w postaci specjalistycznego kleju. Wyróżnia się również protezy szkieletowe na podbudowie metalowej czy overdenture opierające się częściowo na korzeniach zębów lub implantach. Uzupełnienia stałe to rozwiązania na trwałe zamocowane do pozostałych zębów czy implantów. Mogą być umieszczane na pozostałościach po zębach lub wkręcane bezpośrednio do kości. Do uzupełnień stałych zalicza się: wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady koronowe, licówki, korony, mosty czy endokorony.
Uzupełnienia ruchome i ich charakterystyka
Uzupełnienia ruchome zwane również protezami ruchomymi służą do uzupełniania ubytków w sposób nieinwazyjny. Stosuje się je przy dużym lub całkowitym braku zębów w danej szczęce. Ich najważniejszą cechą jest to, że w odróżnieniu od uzupełnień stałych protezy mogą być wyciągane i zakładane ponownie przez pacjenta. Przy bezzębiu stosowane są protezy całkowite – zazwyczaj akrylowe. Odbudowują uzębienie w całym łuku zębowym. W przypadku protez całkowitych dolnych często wskazane jest wszczepienie dwóch implantów, które zabezpieczają przed nadmiernym przemieszczaniem protezy. Do uzupełnień ruchomych zaliczamy: protezy szkieletowe, protezy osiadające częściowe i całkowite, protezy oparte na koronach teleskopowych (na zębach własnych lub na implantach - overdenture), prace kombinowane (na zasuwach, zatrzaskach, zaczepach kulowych).
Uzupełnienia stałe wykorzystywane w protetyce
Wśród stałych uzupełnień protetycznych znajduje się wiele bardziej rozbudowanych rozwiązań. Do uzupełnień stałych zalicza się: wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady koronowe, licówki, korony, mosty, endokorony, wkłady i nakłady (inlay, onlay, overlay). Wkłady koronowo-korzeniowe wykorzystywane są w celu odbudowy znacznie uszkodzonych koron zębów naturalnych leczonych kanałowo. W przypadku wykonywania koron ważne jest, aby ząb wystawał min. 2-3 mm ponad dziąsło. Jest to istotne, ponieważ wspomaga utrzymania obrzeży korony powyżej poziomu dziąsła. W przypadku całkowitego braku zęba możliwe jest wykonanie mostu. Most powstaje przez połączenie 3 koron protetycznych, z czego środkowa jest niepodparta (umiejscowiona w miejsce braku zęba). Natomiast licówki stanowią cienkie uzupełnienie protetyczne na wargowej powierzchni zęba. Licówki nie powodują osłabienia struktury zęba, ponieważ w celu przygotowania na nie miejsca ząb szlifuje się tylko w obrębie szkliwa.
Czym charakteryzuje się leczenie protetyczne pacjenta?
Leczenie protetyczne zajmuje się uzupełnieniem utraconych tkanek zęba, a także pojedynczych lub mnogich braków zębowych przywracając tym samym prawidłowe funkcje narządu żucia. Wykorzystywane jest w momencie, gdy leczenie stomatologii zachowawczej nie jest możliwe, z powodu zbyt dużego braku w uzębieniu. Problem utraty zębów dotyka już nie tylko osób starszych, coraz częściej spotykamy się, z tym również osoby młode borykają się z problemem bezzębia. Dobór odpowiedniego uzupełnienia protetycznego dla pacjentów zależy od wielu czynników. Przy wyborze odpowiedniego leczenia, protetyk bierze pod uwagę czynniki takie jak: zgryz, wiek pacjenta, stan jamy ustnej, a także jego indywidualne preferencje oraz oczekiwania. Specjalista po przeprowadzeniu badania stomatologicznego i zdobyciu informacji o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, ewentualnych chorób ogólnych, nawykach higienicznych, przyczynie utraty zębów przejdzie do indywidualnego doboru stosowanego rodzaju uzupełnienia protetycznego.
Wkłady koronowo-korzeniowe stosowane w protetyce
Wkłady koronowo-korzeniowe stanowią stałe uzupełnienia protetyczne wykonywane na zębach wyleczonych kanałowo. Są stosowane w celu wzmocnienia struktury korzenia i filaru protetycznego przed wykorzystaniem go w dalszym etapie leczenia. Takie wkłady formowane są jak sztyft, na którym mocowana jest korona protetyczna. Wkład zbudowany jest z części korzeniowej oraz części koronowej. Część korzeniową umieszczana jest w kanale korzenia, natomiast część koronowa wystaje powyżej poziomu powierzchni korzenia i na niej zostanie umieszczona korona. Standardowe wkłady koronowo-korzeniowe (np. OverPost PROSTHETIC) stosuje się w przypadku, gdy niezbędna jest natychmiastowa rekonstrukcja korony złamanego zęba, w zębach, których rokowanie nasuwa wątpliwości i pewne jest, że w niedalekiej przyszłości konieczna będzie ich ekstrakcja czy w przypadku konstrukcji tymczasowych, gdzie użycie wkładu jest niezbędne, a docelowo ich miejsce zajmą wkłady indywidualne (wykonane ze stopów metali).
Wkłady koronowe typu inlay, onlay oraz overlay
Wkłady koronowe (typu inlay, onlay, overlay) to uzupełnienia protetyczne zębów zastępujące tradycyjne plomby przy rozległych ubytkach tkanek, dotyczy to uszkodzonych lub utraconych tkanek w takim stopniu, iż niemożliwa jest ich odbudowa metodami zachowawczymi. Wykonuje się je głównie w zębach bocznych – trzonowcach oraz przedtrzonowcach. Wkłady koronowe mogą być wykonywane z metalu: stopy złota, srebro-palladu, kompozytów, porcelany. Wypełnienia typu inlay stosowane są przy uzupełnieniach ubytków I-klasy na koronie zęba w punkcie środkowym na zębach przedtrzonowych i trzonowych. Wkłady typu onlay (nakład) ma podobne zastosowanie co wypełnienia inlay, dodatkowo onlay stosowane są w sytuacjach, kiedy konieczne jest także odbudowanie guzków. Wypełnienia typu onlay pokrywają całą powierzchnię żującą zęba. W wypełnieniu typu overlay wkład koronowy przykrywa powierzchnie żujące zęba, stoki oraz szczyty guzków, a dodatkowo także inne powierzchnie (językowe, styczne, przedsionkowe).
Dostępne rodzaje uzupełnień protetycznych są kluczowe dla przywrócenia funkcji żucia i estetyki uśmiechu pacjentów gabinetu stomatologicznego. Villacryl S, to doskonały wybór dla wykonania trwałych i estetycznych protez akrylowych częściowych i całkowitych. Duracryl Plus, w formie proszku, gwarantuje wyjątkową wytrzymałość i łatwość w naprawie protez ruchomych oraz przy wykonywaniu protez natychmiastowych. OverPost to innowacyjne wkłady koronowo-korzeniowe z włókna szklanego, zapewniające stabilność i trwałość uzupełnień protetycznych. Cement OverCEM SA ułatwia permanentne cementowanie uzupełnień, oferując doskonałą adhezję i długotrwałe rezultaty. Wybór tych produktów pozwala na zastosowanie najlepszych rozwiązań protetycznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.