Profesjonalne oświetlenie w gabinecie stomatologicznym

podziel się:

Jakość opieki stomatologicznej jest nieodłącznie związana z profesjonalnym wyposażeniem gabinetu lekarza. Jednym z kluczowych elementów efektywnej pracy stomatologa jest odpowiednie oświetlenie jego przestrzeni roboczej. Odgrywa istotną rolę w zapewnieniu precyzji, skuteczności i bezpieczeństwa podczas przeprowadzania zabiegów. Dlaczego kwestia dostosowania oświetlenia do miejsca pracy stomatologa wymaga tak wiele uwagi i czym należy kierować się przy doborze odpowiedniego oświetlenia do gabinetu stomatologicznego?

Rozwiń także swoją wiedzę o artykuł "Narzędzia dentystyczne w gabinetach stomatologicznych", by zrozumieć, jakie są kluczowe dla efektywnego przeprowadzania zabiegów. Dalej, sprawdź "Do czego wykorzystuje się mikroskopy w leczeniu zębów?", aby poznać rolę tej zaawansowanej technologii w precyzyjnym leczeniu i diagnostyce stomatologicznej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego odpowiednie oświetlenie w gabinecie stomatologicznym jest kluczowe dla efektywnej pracy lekarza i bezpieczeństwa pacjentów.
  • Jakie są wymogi prawne dotyczące oświetlenia w placówkach medycznych, w tym w gabinetach stomatologicznych, oraz jakie parametry powinno spełniać oświetlenie zgodnie z normą PN-EN-12464-1:2021.
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do gabinetu stomatologicznego, w tym na rodzaj źródła światła, natężenie, temperaturę barwową, współczynnik rozróżnialności barw i wskaźnik olśnienia.
  • Jakie są zalecenia dotyczące rozmieszczenia oświetlenia w gabinecie stomatologicznym, aby zapewnić optymalne warunki pracy i komfort pacjentów.
  • Jakie zalety oferują nowoczesne lampy LED w kontekście oświetlenia gabinetu stomatologicznego?

Dlaczego wybór właściwego oświetlenia jest tak ważny?

Oświetlenie w gabinecie stomatologicznym to jeden z kluczowych elementów w efektywnej pracy lekarza i asystującego mu personelu. Właściwie dobrane, nie tylko znacząco podnosi komfort pracy lekarza i jego zespołu oraz zmniejsza ryzyko popełniania błędów podczas przeprowadzanych zabiegów, ale też usuwa zagrożenia dla zdrowia pracowników oraz pacjentów. Stosując odpowiednio dobrane oświetlenie unikamy nadmiernego zmęczenia wynikającego z ciągłego wytężania wzroku, bólu głowy, zaczerwienienia oczu oraz efektu olśnienia.
Precyzja jest jednym z najważniejszych wymagań w stomatologii. Lekarz musi mieć możliwość dokładnego obejrzenia jamy ustnej pacjenta, aby rozpoznać wszelkie patologie i przeprowadzić skuteczny, a zarazem w pełni bezpieczny zabieg. Odpowiednie oświetlenie gabinetu stomatologicznego jest zatem niezbędne do zapewnienia optymalnej widoczności wewnątrz jamy.

Wymogi prawne dotyczące oświetlenia w placówkach medycznych

Ze względu na istotne znaczenie oświetlenia w placówkach medycznych, w tym w gabinetach stomatologicznych, wyznaczone zostały specjalne wytyczne określające optymalny rodzaj światła, jego barwę i natężenie w zależności od pomieszczenia, w którym ma funkcjonować. Wymagania te regulowane są normą PN-EN-12464-1:2021 „Światło i Oświetlenie Miejsca Pracy”, która określa zalecenia dotyczące pomieszczeń i stanowisk pracy.
Zgodnie z obowiązującymi normami, natężenie światła nie powinno być mniejsze niż:

w całym gabinecie (oświetlenie ogólne): 500 lx,
w miejscu pracy (oświetlenie nad unitem): 1000 lx,
poczekalnie: 200 lx,
korytarze: 200 lx,
pomieszczenia socjalne: 300 lx,
łazienki i toalety: 200 lx.

Współczynnik rozróżnialności barw światła (CRI/Ra) w całym gabinecie, w tym w bezpośrednim miejscu pracy (nad unitem) powinien być równy lub większy niż 90. W pozostałych pomieszczeniach współczynnik może być nieco niższy (CRI/Ra min. 80).
Istotnym parametrem jest także wskaźnik olśnienia UGR. Określa on optymalny dla wzroku poziom jasności oświetlenia i powinien spełniać następujące zalecenia:

w przestrzeni gabinetowej oraz pomieszczeniach dla personelu: UGR < 19,
w łazienkach, korytarzach i poczekalniach: UGR > 22.

Wysoki wskaźnik UGR może prowadzić do podrażnienia wzroku, co przekłada się na komfort i jakość wykonywanej pracy.
W pełni bezpiecznymi rozwiązaniami, zgodnymi z wymogami prawnymi dotyczącymi oświetlenia w miejscach pracy, są między innymi te dostarczane przez firmę LAKO. Lampy LAKO posiadają niezbędne atesty higieniczne wydane przez PZH i gwarantują optymalny poziom światła, umożliwiający lekarzowi komfortową pracę. 

Oświetlenie w gabinecie stomatologicznym – jak wybrać odpowiednie?

Oświetlenie gabinetów stomatologicznych powinno spełniać przede wszystkim wytyczne określone w normach prawnych, ale także wymogi ergonomii i komfortu dla pacjenta, jak i personelu medycznego. Jasne, przyjemne dla oka oświetlenie może pomóc w złagodzeniu niepokoju u pacjenta. Personelowi medycznemu natomiast oświetlenie o odpowiednim natężeniu światła i temperaturze barwowej gwarantuje wygodną pracę przez długie godziny.
Dobierając oświetlenie do gabinetu stomatologicznego z pewnością warto więc kierować się parametrami takimi, jak: rodzaj źródło światła, natężenie światła, jego temperaturę barwową, współczynnik rozróżnialności barw i wskaźnik olśnienia. Elementami wartymi uwagi są także: możliwość regulacji źródła światła, obecność ramienia typu ,,gęsia szyja”, czy materiał, z jakiego została wykonana oprawa oświetlenia.

Rozkład oświetlenia w przestrzeni pracy stomatologa

Warto wspomnieć, że w placówce medycznej w jednym pomieszczeniu powinno się stosować źródła światła o tej samej barwie. W poczekalniach i pomieszczeniach sanitarnych światło powinno mieć barwę białą, ciepłą. W gabinecie należy zastosować źródła o barwie światła dziennego – dotyczy to zarówno części ogólnej (całości gabinetu), jak i oświetlenia w miejscu pracy oraz polu zabiegowym (bezpośrednio przy jamie ustnej pacjenta).
Wybór świateł do przestrzeni pracy stomatologa powinien uwzględniać także kolorystykę ścian, oraz frontów szafek i blatów. Powierzchnie akie odbijają światło, zarówno dzienne, jak światło sztuczne, powodując tym samym zmianę kolorystyki postrzegania barw np. materiałów wypełnieniowych. Stopień odbicia światła przez poszczególne powierzchnie wygląda następująco:

powierzchnie białe odbijają ok. 80% światła.
powierzchnie jasne typu ściany odbijają ok. 50% światła,
powierzchnie jasne typu blaty odbijają ok. 30% światła.

Odpowiednie natężenie światła bez zjawiska olśnienia możemy uzyskać umieszczając (w zależności od powierzchni w gabinecie) jedną lampę bezpośrednio nad fotelem stomatologicznym, a pozostałą przestrzeń oświetlając dodatkowymi źródłami światła o natężeniu 500 lx.
Specjalistyczne lampy, których konstrukcja umożliwia przesuwanie ich w każde miejsce, pozwalając na doskonałe doświetlenie wybranej przestrzeni, oferuje firma LAKO. Proponuje ona m.in. lampy mobilne, które oświetlają pole zabiegowe, nie tworząc jednocześnie zakłóceń w obrazie.

Źródła światła

W gabinecie stomatologa powinno znaleźć się kilka źródeł światła – ogólne (obejmuje przestrzeń całego gabinetu) oraz światła dodatkowe. Do drugiej grupy zalicza się m.in. panel LED umieszczony bezpośrednio nad miejscem pracy lekarza. Należy zadbać także o zaopatrzenie gabinetu w specjalistyczne lampy ze światłem kierowanym. Umieszczane są one nad unitem stomatologicznym i mają służyć oświetleniu jamy ustnej pacjenta.
Dobierając oświetlenie do gabinetu stomatologicznego, warto postawić na nowoczesne rozwiązania, które dają możliwość regulacji natężenia światła, dzięki czemu lekarz może samodzielnie dostosować jasność w swoim miejscu pracy do aktualnych warunków, np. pory dnia. Takie oświetlenie powinno znaleźć się przede wszystkim w polu zabiegowym.

Lampy LED w gabinecie stomatologicznym

W kwestii profesjonalnego oświetlenia stomatologicznego, coraz większą popularnością cieszą się lampy LED, charakteryzujące się wysokim współczynnikiem oddawania barw (CRI/Ra>80). Oznacza to, że kolory odwzorowywane są bardziej naturalnie, umożliwiając precyzyjną diagnostykę. Lampy LED są ponadto energooszczędne (oszczędzają energię elektryczną do 80%), co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Trwałość takiego sprzętu jest również znacznie wyższa w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła.
Lampy LED nie emitują ponadto szkodliwego promieniowania UV i odznaczają się bezgłośną pracą w każdych warunkach. Diody LED występują w różnych wariantach emisji barwy światła, a ze względu na zasadę ich działania istnieje również możliwość regulowania natężenia światła. Tego typu oświetlenie jest odporne na wibracje czy wstrząsy i równomiernie rozświetla stałą powierzchnię pracy.
Bogaty asortyment lamp LED oferuje firma LAKO, proponująca ergonomiczne oświetlenie gabinetu stomatologicznego o najwyższym poziomie oddawania barw (CRI>90). Dzięki projektowi oświetlenia, wykonywanego przez wykwalifikowanych projektantów LAKO wnętrza w miejscu pracy stomatologa zostaną oświetlone w sposób spełniający wszystkie wymogi natężenia światła.

podziel się: