Narzędzia dentystyczne w gabinetach stomatologicznych

23/11/2022
podziel się:
1241 Wyświetleń

Narzędzia stomatologiczne - opis i zastosowanie

Niezależnie od tego, czy otwieramy nowy gabinet stomatologiczny, czy modernizujemy istniejącą praktykę, warto rozważyć poszerzenie zakresu zabiegów i usług specjalistycznych. W nowoczesnym i profesjonalnie przygotowanym gabinecie stomatologicznym niezbędne jest użycie wielu podstawowych, jak również bardziej specjalistycznych wysokiej jakości narzędzi specjalistycznych. Narzędzia stomatologiczne można podzielić na wiele kategorii obejmujących różne procedury, a także narzędzia wymagane w gabinetach stomatologicznych świadczących usługi specjalistyczne, takie jak endodoncja czy chirurgia jamy ustnej. Jakie narzędzia stomatologiczne są wykorzystywane w codziennej praktyce stomatologicznej? Oraz czym kierować się przy ich wyborze?

Jak znaleźć dobre narzędzia stomatologiczne?

Kiedy nadchodzi czas na zakup nowych narzędzi stomatologicznych, należy wziąć pod uwagę kilka oczywistych czynników, takich jak dopasowanie do potrzeb praktyki czy wykonywanych procedur lub rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Należy również wziąć pod uwagę niektóre często pomijane lub mniej oczywiste czynniki, takie jak ergonomia, łatwość użytkowania czy możliwość przeprowadzenia procesu czyszczenia i sterylizacji narzędzi.

Narzędzia stomatologiczne wykorzystywane w gabinetach

Każdy instrument czy narzędzie stomatologiczne ma określone konkretne zastosowanie w procedurze, jaką przeprowadza lekarz w gabinecie stomatologicznym. Większość instrumentów i narzędzi dentystycznych jest wykorzystywana najczęściej do badania jamy ustnej i zębów pacjenta, narzędzia do profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego, przecinania zębów lub usuwania próchnicy, umieszczania materiałów wypełniających czy rzeźbienia wypełnień dentystycznych. Większość z nich jest wykonana ze stali nierdzewnej, stali węglowej lub tworzywa sztucznego. Materiał, z jakiego zostały wykonane, musi być wystarczająco mocny, aby umożliwiały personelowi gabinetu ciągłe użytkowanie i możliwość przeprowadzenia procedury sterylizacji.

Pęseta stomatologiczna

Pęseta stomatologiczna jest jednym z głównych narzędzi, bez którego wiele zabiegów nie mogłoby się odbyć. Służy do umieszczania oraz usuwania wałeczków, klinów, pasków, nici retrakcyjnych oraz do chwytania niezbędnych produktów takich jak kalka stomatologiczna, oraz drobne narzędzia np. gumki ortodontyczne, wiertła, gumki do polerowania itd. Ten instrument umożliwia także prawidłową pracę asysty, która dzięki niemu może przenosić w strefę transferową inne narzędzia. Wyróżniamy różne rodzaje pęset wykorzystywane w wielu procedurach w chirurgii i stomatologii zachowawczej.

Zgłębnik stomatologiczny

Zgłębnik służy głównie do zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej oraz profilaktyki. Narzędzie rozprowadza materiały typu flow, służy do wykrywania wczesnych zmian próchnicznych w szkliwie, usuwa nadmiary materiałów wypełnieniowych i protetycznych. Można nim sprawdzać szczelność wypełnieni poprzez ruchy na jego powierzchni. Ostra oraz cienka część pracująca wykrywa uskoki oraz rozszczelnienia pomiędzy tkanką własną a wypełnieniem. W zależności od sytuacji klinicznej i procedury można zastosować zgłębnik twardy lub miękki.

Lusterka stomatologiczne

Lusterko dentystyczne to doskonały przykład prostego, mało zaawansowanego technologicznie narzędzia, które jest niezbędne do prawidłowej diagnostyki zębów. Lustro pozwala dentyście lub higienistce obejrzeć wszystkie strony każdego zęba, aby upewnić się, że są czyste i zdrowe. Lekko powiększa również zęby, dzięki czemu dentysta może przeprowadzić bardzo dokładne badanie. Jego głównym zastosowaniem jest odbicie służące do pracy w strukturach niewidocznych gołym okiem czy z ograniczoną widocznością. Możemy tutaj wymienić działania w zębach szczęki lub zęby daleko położone np. ósemki czy powierzchnie językowe. Lusterko stomatologiczne okazuje się niezbędnym do ochrony tkanek podczas pracy wiertła. Pozwala na odciągnięcie języka oraz błony śluzowej policzków podczas zabiegu. Narzędzie najczęściej posiada wielorazową rękojeść oraz wymienialne lusterka nakręcane na trzon. Całość jest przeznaczona do sterylizacji, jednak zaleca się wymianę lusterka w razie potrzeby z powodu ich szybkiej zużywalności. W ofercie znajdziemy lusterka przedniopowierzchniowe, tylnopowierzchniowe, powiększające czy mikro-lusterka endonotyczne. Występują także lusterka rodowane lub niepokryte rodem.

Sonda stomatologiczna

Instrument charakteryzuje się długą końcówką roboczą, która zakończona jest małą kuleczką. Służy do pomiaru głębokości kieszonek dziąseł wokół każdego zęba. Wyglądem przypomina zgłębnik stomatologiczny, jednak różni się częścią roboczą.

Ręczne instrumenty dentystyczne

Wśród narzędzi ręcznych stomatologicznych możemy wyróżnić narzędzia do usuwania złogów kamienia np. sierpy czy kirety ręczne, narzędzia do modelowania wypełnień kompozytowych. Do narzędzi ręcznych dentystycznych zaliczamy również pilniki endodontyczne o różnym przekroju m.in. pilniki K, H, S, pilniki typu C, bądź poszerzacze czy miazgociągi. Mają one za zadanie opracowanie oraz poszerzenie kanałów czy usunięcie miazgi.

Narzędzia stomatologiczne do ekstrakcji zębów

Jeżeli w praktyce wykonywane są zabiegi ekstrakcji zębów, niezbędne będzie, posiadanie kleszczy ekstrakcyjnych, dźwigni stomatologicznych oraz łyżek zębodołowych. W przypadku ekstrakcji wymagających późniejszego szycia trzeba być wyposażonym w igłotrzymacz oraz nici chirurgiczne.

Strzykawki dentystyczne

Strzykawki stomatologiczne służą do podawania miejscowego środka znieczulającego w celu znieczulenia zębów i dziąseł, dzięki czemu lekarz stomatolog może wykonać zabiegi, które w innym przypadku mogłyby być dla pacjentów gabinetu bolesne. Wykorzystywane są także w endodoncji do płukania kanałów środkami do tego przeznaczonymi oraz podawania płukanek do kieszonek dziąsłowych w przypadku chorób przyzębia.

Skalery ultradźwiękowe

Skaler ultradźwiękowy to narzędzie służące do usuwania kamienia nazębnego, czyli utwardzonej płytki nazębnej. W pracy ze skalarem używa się końcówek przeznaczonych do konkretnego typu złogów kamienia. Zatem inny kształt będą miały tipy służące do usuwania dużych nagromadzeń w odcinku językowym – zazwyczaj będą posiadać kształt łopatki, która skutecznie rozbije bloki z kamienia nazębnego. Odmienny kształt będzie posiadał tip do usuwania kamienia z przestrzeni zębowych – jest wąski, długi i ostro zakończony. Taka budowa pozwala mu na skuteczne dotarcie w przestrzenie mezialno-dystalne. Istnieją także końcówki służące do aktywacji płynów aplikowanych wewnątrz kanałów przy leczeniu endodontycznym oraz re-endodontycznym.

Wiertła stomatologiczne diamentowe i z węglika spiekanego

Wiertła diamentowe wykorzystywane są przy opracowywaniu szkliwa. Ich cechą charakterystyczną jest nasyp diamentowy na części pracującej o równej gradacji. Ścieralność ta ma zapewnić jak najbardziej efektywną pracę lekarzowi stomatologowi oraz odpowiadać użyciu w danym przypadku. Np. najbardziej agresywne będzie wiertło diamentowe z oznaczeniem czarnym, natomiast przy finiszowym opracowaniu warto wybrać wiertło z nasypem żółtym, które również wpłynie na wygładzenie powierzchni. Różne kształty pozwalają na dostosowanie do konkretnej procedury, czyli inny kształt jest przeznaczony do preparacji tkanki pod prace protetyczne (np. stożki i ostre płomyki, a także wiertła pozwalające na dokładne opracowanie stopnia), a inny do ostatecznego opracowania powierzchni licowej siekaczy.

Węglik spiekany w gabinecie stomatologicznym znakomicie radzi sobie z usuwaniem zainfekowanej zębiny oraz opracowaniem komory. Posiada ostre, tnące listki, które najszybciej radzą sobie z odcinaniem chorej tkanki. Najczęściej wybierane są różyczki o różnych rozmiarach. Istnieją także wiertła z węglika spiekanego służące do przecinania koron o wysokiej wydajności cięcia czy wiertła ortodontyczne. W bezinwazyjny sposób pozbywają się one kleju ortodontycznego, nie tworząc przy tym żłobień w szkliwie.W celu ochrony kątnicy oraz turbiny zaleca się częstą wymianę wierteł, gdyż nasyp ulega zużyciu. Powoduje to dłuższe opracowywanie tkanki, a także dociskanie wiertła, co może powodować, rozstrój pracy końcówek stomatologicznych, co w konsekwencji może powodować ich uszkodzenie.

Turbiny, kątnice i mikrosilniki

Końcówki stomatologiczne są niezbędne do wykonywania różnych procedur od rutynowych aż po złożone zabiegi chirurgiczne. Posiadanie odpowiedniej turbiny, kątnicy czy mikrosilnika do zabiegów ogólnych i specjalistycznych jest niezbędne w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Systemy rękojeści, które należy mieć w gabinecie stomatologicznym, obejmują szybkoobrotowe, jak i wolnoobrotowe końcówki przeznaczone do stomatologii ogólnej. Jeśli klinika planuje świadczyć usługi z zakresu chirurgii jamy ustnej, będzie potrzebować także rękojeści chirurgicznych. Turbiny i kątnice są wyposażone w szeroką gamę nasadek, które są kupowane osobno. Przy wykonywaniu zabiegów protetycznych niezbędna także okaże się prostnica.

Urządzenia ssące

Podczas wielu zabiegów w jamie ustnej może gromadzić się ślina i zanieczyszczenia, co utrudnia pracę dentyście. Ssak stomatologiczny służą do usuwania nadmiaru śliny lub krwi znajdującej się ustach pacjenta, a także wody służącej do chłodzenia tkanki podczas opracowywania i przepłukiwania.

Sterylizacja narzędzi

Każde narzędzie, które jest ponownie używane w gabinecie stomatologicznym, jest sterylizowane po każdej wizycie. Sprzęt do sterylizacji czyni proces czyszczenia narzędzi dentystycznych tak wydajnym i efektywnym, jak to tylko możliwe. Urządzenia zazwyczaj wykorzystują parę lub suche ciepło do całkowitej sterylizacji i suszenia instrumentów oraz sprzętu — często w ciągu zaledwie kilku minut. Sterylizacja oprócz wyeliminowania zakażenia krzyżowego, zapewnienia ochronę zdrowia pacjentów i personelu gabinetu. Narzędzia stomatologiczne umieszczane są w szczelnych torebkach do sterylizacji, a następnie umieszczane w autoklawie. Wskaźnik na torebkach zmienia kolor, aby wskazać zakończenie procesu sterylizacji.

podziel się: