Licówki na zęby - kluczowe informacje dla stomatologów przed ich założeniem

podziel się:

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na poprawę wyglądu swoich zębów i poddaje się w tym celu zabiegowi aplikacji licówek. Technika ta oferuje pacjentom prostą możliwość estetycznej odbudowy uśmiechu. Zmierzająca w górę popularność tej metody wynika z poprawiającej się świadomości i wiedzy pacjentów na temat możliwości oferowanych przez współczesną stomatologię. Licówki to cienkie płatki materiału, które nakładane na przednią część zębów w pełni korygują ich wygląd - zakrywają przebarwienia, nierówności, uszkodzenia a nawet nieprawidłowe ustawienie zębów. Wykorzystywane do ich produkcji materiały kompozytowe lub porcelana wykazują różniące się od siebie cechy, których właściwe dopasowanie warunkuje skuteczność wprowadzanych zmian. Stąd właśnie tak ważnym jest prawidłowe wdrożenie pacjenta do zabiegu zakładania licówek, a opiera się ono na kilku kluczowych, niemożliwych do pominięcia elementach. 

Jednym z nich jest zadbanie o to by z płytki nazębnej usunąć kamień. Warto w tym miejscu przypomnieć jak powinno wyglądać skuteczne i bezpieczne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym. Jedną ze strategii przygotowawczych jest też sporządzenie odpowiedniego odlewu, dlatego niezwykle istotną w tej perspektywie jest znajomość procedury wykonania precyzyjnego wycisku w gabinecie stomatologicznym.

Z tego artykułu dowiesz się:

1. Czym różnią się od siebie licówki kompozytowe i porcelanowe. Wiedza ta jest kluczową przy właściwym wspieraniu pacjenta w podejmowaniu decyzji o odbudowie tą właśnie metodą estetyki uśmiechu.
2. Jak przebiega sama procedura nakładania licówek na zęby. To właśnie poprzedzające ją działania mają realne następstwa na jej porządek i finalny efekt. 
3. Jakich efektów zabiegu pacjent powinien się spodziewać. Niesłychanie ważna w prawidłowej opiece nad pacjentem jest jakaś forma wizualizacji “przed i po” wykorzystanych licówek na jego zębach.
4. Jak właściwie przygotować pacjenta do zabiegu zakładania licówek. Znajomość tego procesu pozwoli odpowiednio zadbać o komfort i zadowolenie pacjenta.  

Licówki porcelanowe - wady i zalety

Licówki wykonane z porcelany są gwarantem trwałości, która zapewni im niezmiennie estetyczny efekt przez wiele lat. Specyficzne właściwości fizyko-chemiczne porcelany wpływają na jej odporność na ścieranie i powstawanie powierzchniowych przebarwień. Dodatkowym atutem wykorzystanego w tym przypadku materiału jest jego wysoka przezroczystość, która zbliża go wizualnie do naturalnych zębów. Licówki porcelanowe są też bezpiecznym wyborem ze względu na biokompatybilność ich surowca, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko wystąpienia u pacjentów niepożądanych reakcji alergicznych bądź zapalenia. To na co należy jednak zwrócić uwagę pacjenta w tym przypadku, to z reguły wyższy koszt wykonania, przez co niejeden z nich decyduje się ostatecznie na rozwiązanie bardziej ekonomiczne - licówki kompozytowe.  

Przy pracy z licówkami wykonanymi z porcelany mogą okazać się użyteczne takie produkty jak: wytrawiacz i silan do porcelany marki Dornwell albo zestaw do napraw wewnątrzustnych Bisico

Licówki kompozytowe - wady i zalety

Pomimo niepodważalnie większej estetyki licówek porcelanowych, ich kompozytowe odpowiedniki posiadają szereg walorów, które mogą decydować o wyborze właśnie tych drugich. Jedną z pierwszych zalet, na którą zapewne zwróci uwagę sam pacjent jest ich tańsza realizacja. Jednak przygotowując pacjenta do zabiegu powinien poinformować pacjenta również o innych wartych przemyślenia aspektach: 

1. Czas zakładania licówek kompozytowych na zęby ogranicza się do pojedynczej wizyty, gdyż mogą być one wykonane bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym.
2. Choć licówki te wykazują mniejszą trwałość od tych porcelanowych, to jednak materiał kompozytowy może zostać w łatwy sposób naprawiony poprzez dodanie kolejnej warstwy materiału kompozytowego.
3. Nakładanie licówek na zęby wiąże się z jakąś ingerencją w strukturę zęba, jednak w przypadku tych kompozytowych, oddziaływanie na nią jest mniej inwazyjne. Niemniej warto także pamiętać, że pacjenci mogą wykazywać reakcje alergiczne na kontakt z materiałem kompozytowym, dlatego ta wiedza powinna być kluczową przy podejmowaniu decyzji o stosowanym materiale licówek. 

Rynek materiałów stomatologicznych oferuje wiele systemów licówek. Wśród materiałów kompozytowych można dać za przykład wyprodukowane z opatentowanego kompozytu nanohybrydowego licówki Direct Venear

Procedura aplikacji sztucznych licówek na zęby

Aplikacja licówek to dość skomplikowany proces, który wymaga od specjalistów właściwego przygotowania oraz pewności i precyzji wykonania, dzięki któremu pacjent będzie mógł się cieszyć przez długi czas pięknym uśmiechem. W zależności od wybranego materiału, samą aplikację na zęby poprzedzać może konieczność wykonania odlewu, na podstawie którego laboratorium wyprodukuje odpowiednie licówki. Następnie, po potwierdzeniu ostatecznego dopasowania i estetyki, licówki są trwale przyklejone do zębów za pomocą specjalnego kleju kompozytowego. Po przyklejeniu licówek, dentysta dokładnie usuwa nadmiar kleju i dokładnie wygładza powierzchnię licówek. Po aplikacji licówek, dentysta dokonuje ostatecznej kontroli estetyki uśmiechu oraz sprawdza, czy licówki nie wpływają negatywnie na zgryz pacjenta. Dentysta powinien udzielić pacjentowi wskazówek dotyczących pielęgnacji licówek oraz codziennej higieny jamy ustnej. Po wykonaniu tych kroków, pacjent może cieszyć się nowym, pięknym uśmiechem dzięki licówkom. Ważne jest jednak regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne, aby zapewnić długotrwałość i trwałość licówek oraz utrzymać zdrowie jamy ustnej.

Zakładanie licówek na zęby - postępowanie przygotowawcze

Proces samej aplikacji licówek powinien być poprzedzony szeregiem działań, dzięki którym zabieg będzie miał szansę spełnić wszelkie oczekiwania pacjenta względem prawidłowości wykonania korekty estetycznej jego uzębienia. Cała procedura powinna rozpocząć się od wnikliwej konsultacji i wyboru odpowiedniego rodzaju licówek. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie struktury zębów do zabiegu i precyzyjne pobranie od pacjenta właściwych parametrów, indywidualnie charakteryzujących jego uzębienie. Właściwym zachowaniem w perspektywie postawionego celu do zrealizowania będzie również omówienie z pacjentem jego oczekiwań i wyobrażeń względem efektów zabiegu. Każde z wymienionych działań obejmuje w swoim zakresie właściwe sobie założenia, których dobrze jest przestrzegać. 

1. Dokładna diagnoza i konsultacja

Jak w przypadku większości procedur medycznych, również i tę powinien rozpocząć skrupulatny wywiad lekarza z pacjentem oraz kompleksowe badanie stomatologiczne. Właściwy stan zdrowia jamy ustnej jest elementem warunkującym jakąkolwiek perspektywę podjęcia dalszych działań przez specjalistę. Należy pamiętać, że istnieją przypadki kliniczne, takie jak zaawansowana postać ubytków zębowych lub duże nagromadzenie płytki nazębnej, które niejako dyskwalifikują pacjenta z zabiegu zakładania licówek. 

2. Wybór odpowiedniego rodzaju licówek

Kolejnym etapem procedury poprzedzającej zabieg aplikacji licówek na zęby pacjenta powinno być ustalenie odpowiedniego materiału. Na rynku stomatologicznym najpopularniejsze są licówki kompozytowe i porcelanowe. Istotne znaczenie w ich doborze mają alergie, które mogą jednoznacznie przesądzić o ich wyborze. Nie bez znaczenia są również możliwości materialne pacjenta, które lekarz zawsze powinien wziąć pod uwagę i jeszcze przed zabiegiem z nim skonsultować. Decyzja o zastosowaniu konkretnego rodzaju licówek warunkuje kształt uzyskanych efektów i tym samym poziom zadowolenia pacjenta, dlatego powinna być ona zawsze dobrze przemyślana.

3. Przygotowanie zęba do założenia licówki

Zakładanie licówek musi być poprzedzone właściwym zadbaniem o strukturę zęba. W zależności od rodzaju używanego materiału, może być wymagane usunięcie niewielkiej ilości szkliwa zębowego, co warto podkreślić - jest procesem nieodwracalnym. Stomatolog powinien dokładnie omówić z pacjentem zakres i rodzaj przygotowania zębów, aby zapewnić sobie jego w pełni świadomą zgodę na leczenie.

4. Dokładne dopasowanie i estetyka

Wiadomym jest, że właściwie dopasowana i estetyczna aplikacja licówek wymaga od lekarza stomatologa wyjątkowo dużej precyzji działania. Jednak kluczowe są przede wszystkim pobrane z zębów pacjenta wymiary i parametry, które następnie zostaną odwzorowane w przygotowaniu licówek. Należy wziąć pod uwagę kształt, rozmiar oraz kolor licówki, tak aby harmonizowała ona z pozostałymi zębami oraz samą aparycją pacjenta. W przypadku licówek porcelanowych, wartości te służą do wykonania odlewu, na podstawie którego technik laboratoryjny wykonuje spersonalizowane licówki. 

5. Poznanie oczekiwań pacjenta

Kompleksowe wdrożenie pacjenta do zabiegu zakładania licówek na zęby przewiduje właściwe wprowadzenie go w całość procedury. Niemożliwa do pominięcia jest wobec tego kwestia samych wyobrażeń pacjenta na temat jej efektu finalnego. Licówki są w stanie znacznie poprawić estetykę uśmiechu, ale każdy przypadek jest indywidualny. Dlatego kluczowym zadaniem lekarza stomatologa jest realistyczne przedstawienie pacjentowi możliwych do osiągnięcia rezultatów.

Przygotowywanie pacjenta do zakładania licówek - podsumowanie

Aplikowanie na zęby estetycznych licówek to coraz bardziej popularna wśród pacjentów metoda poprawy wyglądu zębów. Proces ich zakładania wymaga jednak od specjalistów wysokich umiejętności technicznych. Najbardziej jednak w tym względzie kluczowym jest właściwe zrozumienie potrzeb pacjenta oraz chęć dokładnego pochylenia się nad indywidualnymi uwarunkowaniami pojedynczych klinicznych przypadków. Wstępna procedura, poprzedzająca sam zabieg zakładania licówek, odgrywa najistotniejszą rolę w drodze do osiągnięcia celu. 

podziel się: