RTG zęba – niezbędne informacje

podziel się:

Badanie rentgenowskie i jego zastosowanie możemy wyróżnić we wszystkich dziedzinach medycyny. RTG zęba to badanie radiologiczne polegające na prześwietlaniu zębów. Podczas prześwietlania zębów czy innej części twarzy powstaje dwuwymiarowy obraz rejestrowany. Istnieje kilka rodzajów badań rentgenowskich w stomatologii takich jak cefalometria, zdjęcie pan tomograficzne. Najbardziej popularnym jest RTG punktowe, zwane po prostu rentgenem zębów. Jest to nieinwazyjne badanie odwzorowujące tkanki zęba oraz kości. Ukazuje zmiany, których nie widać gołym okiem podczas standardowej wizyty u specjalisty. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego specjalista rozpoznaje zmiany pojawiające się na zębach, jak również w ich najgłębszych zakamarkach. Zmiany nazębne nie są widoczne gołym okiem, więc wykonanie takiego badania w wielu przypadkach staje się kluczowe, aby dokonać prawidłowej diagnozy i decyzji o podjęciu odpowiedniego leczenia. Czym charakteryzuje się badanie rentgenowskie oraz jakie wyróżniamy jego rodzaje?

Zapoznaj się także z artykułem "Rodzaje wypełnień zęba - plomby stomatologiczne", aby odkryć różnorodność dostępnych opcji, które mogą przywrócić zdrowie i estetykę Twojego uśmiechu. Z artykułu "Z jakich materiałów są wykonywane wypełnienia zębowe?", dowiesz się, jak wybór materiału wpływa na trwałość, wygląd i komfort użytkowania wypełnień. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest i do czego służy rentgen stomatologiczny zębów RTG.
  • Jakie są rodzaje zdjęć rentgenowskich stosowanych w stomatologii, w tym wewnątrzustne i zewnątrzustne.
  • Jakie są charakterystyczne cechy badania RTG zęba oraz jakie przygotowania wymaga od pacjenta.
  • Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania RTG zębów.
  • Jakie informacje można uzyskać dzięki badaniu RTG, w tym diagnozę stanu próchnicy, ocenę stanu dziąseł, położenie ósemek, oraz pomoc w planowaniu leczenia w różnych dziedzinach stomatologii.

Czym charakteryzuje się stomatologiczne badanie rentgenowskie?

Rentgen stomatologiczny zębów, nazywany także RTG zęba lub prześwietleniem polega na prześwietleniu uzębienia z użyciem promieni rentgenowskich. Zdjęcia rentgenowskie pozwalają specjalistom stomatologom dokładnie zaplanować leczenie oraz szacować szanse jakie pacjenci mają na uratowanie zęba.  Pomaga określić stopień zaawansowania próchnicy oraz stan dziąseł, sprawdzić położenie ósemek czy zdiagnozować ząb przed leczeniem kanałowym. Wykorzystuje się je także m.in. w implantologii, ortodoncji, stomatologii zachowawczej czy leczeniu protetycznym. Zdjęcia RTG zęba umożliwia również wykrycie innych nieprawidłowości w jamie ustnej, a więc stanów zapalnych, ropni czy zmian nowotworowych. RTG jest całkowicie bezpieczne, nie powoduje żadnych uszkodzeń ciała pacjenta oraz nie wpływa na jego zdrowie. W nowoczesnych gabinetach i klinikach stomatologicznych wykonywane są zdjęcia RTG zębów pacjentów przed rozpoczęciem lub w trakcie zabiegu.

Jakie wyróżniamy rodzaje zdjęć rentgenowskich?

Technika wykonywania zdjęć rentegonwskich dzieli się na wewnątrzustne i zewnątrzustne. Badania wewnątrzustne jakie wykonywane są w stomatologii to zdjęcia RTG punktowe oraz skrzydłowo-zgryzowe. Natomiast do zdjęć zewnątrzustnych możemy zaliczyć zdjęcia cefalometryczne, panoramiczne czy tomograficzne 3D. Zdjęcie punktowe jest najpopularniejszym obrazem w stomatologii. Widoczność kilku zębów, przy wykonanym zdjęciu RTG jest doskonałym obrazem i ułatwieniem dla potrzeb endodoncji czy stomatologii zachowawczej. Zdjęcie cefalometryczne zębów wykonywane jest z boku i uwzględnia ono całą twarz pacjenta. Na zdjęciu specjalista może zobaczyć zarówno tkanki twarde (kości), jak również miękkie (zarys całej twarzy). Zdjęcie pantomograficzne to zdjęcie zębów, podczas którego powstaje zdjęcie panoramiczne szczęki i żuchwy. Na obrazie możemy zauważyć wszystkie zęby górne i dolne oraz kości szczęki, żuchwy czy stawy skroniowo-żuchwowe. Takie badanie wykonuje się w pozycji siedzącej, głowica pantomogramu obraca się wokół głowy pacjenta, a następni rejestruje obraz.

Charakterystyka badania RTG zęba

Badanie RTG zębów to nieinwazyjne, niewymagające od pacjentów żadnych specjalnych i odpowiednich przygotowań. Przed badaniem pacjenci mogą normalnie spożywać jedzenie i napoje, przyjmować niezbędne leki czy wykonywać inne aktywności. Przed wykonaniem zdjęcia pacjenci muszą zdjąć metalowe przedmioty znajdujące się w okolicy twarzy (okulary, biżuteria). Coraz częściej zamiast wykonywania zdjęcia RTG przy pomocy tradycyjnych aparatów wykorzystujących kliszę, rentgen zębów wykonuje się przy pomocy aparatów cyfrowych, który charakteryzuje się bardzo dobrą jakością obrazowania. Badanie RTG zęba można wykonywać tylko i wyłącznie po wcześniejszych konsultacjach ze specjalistą, na podstawie otrzymanego przez niego skierowania. Jest to badanie bezpieczne, gdyż nie powoduje żadnych uszkodzeń ciała oraz nie wpływa na zdrowie pacjenta. Jednak istotnym przeciwwskazaniem przy wykonywaniu badanie RTG zębów jest ciąża. Należy również poinformować technika wykonującego badanie o tym, że pacjent nosi protezę zębową.

RTG zęba to kluczowa diagnostyka w stomatologii, umożliwiająca precyzyjne zidentyfikowanie problemów niewidocznych dla ludzkiego oka. Aby zapewnić bezpieczeństwo i higienę podczas takich procedur, COVERdent oferuje osłony stomatologiczne powierzchniowe do zabiegowych i diagnostycznych narzędzi stomatologicznych. Osłonki na płytki fosforowe Proclinic zwiększają trwałość i higienę używanych płytek fosforowych. Uchwyt do czujnika RVG Anterior oraz Zestaw pozycjonerów do RVG są niezbędne do precyzyjnego umiejscowienia czujnika i uzyskania optymalnych zdjęć. Wykorzystanie tych akcesoriów gwarantuje wyższą jakość diagnostyki RTG oraz bezpieczeństwo pacjenta i personelu.

podziel się: