Kompleksowa higienizacja jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym

podziel się:

Każdy, kto chce w pełni cieszyć się wzorowym stanem swojej jamy ustnej, musi pamiętać, że dla jego utrzymania niezbędna jest właściwa profilaktyka. Jednym z jej elementów jest higienizacja, czyli procedura obejmująca kilka podstawowych zabiegów stomatologicznych, z pomocą których możesz skutecznie dbać o stan zdrowia dziąseł i zębów. Czym dokładnie jest i jak wygląda profesjonalna higienizacja stomatologiczna? Jakie środki do higieny jamy ustnej stosowane są podczas zabiegów higienizacyjnych w gabinecie oraz jakie produkty pozwolą pacjentowi samodzielnie utrzymać wypracowane wraz z higienistką efekty?

Dowiedz się więcej także o "Skutecznym i bezpiecznym usuwaniu kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym", by zrozumieć najlepsze praktyki w utrzymaniu higieny jamy ustnej i zapobieganiu problemom z dziąsłami. Poznaj również strategie na to "Jak zmotywować pacjenta do dbania o prawidłową higienę jamy ustnej", które są niezbędne do promowania zdrowych nawyków i zapewnienia długotrwałego zdrowia zębów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są etapy kompleksowej higienizacji jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym?
  • Dla kogo przeznaczone są zabiegi higienizacyjne, z uwzględnieniem dzieci, dorosłych oraz pacjentów przed innymi zabiegami stomatologicznymi i noszących aparat ortodontyczny.
  • Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu higienizacji stomatologicznej, w tym regularne usuwanie osadów i płytki nazębnej oraz zapobieganie chorobom dziąseł.
  • Jakie zalecenia należy przestrzegać po higienizacji jamy ustnej, aby utrzymać efekty zabiegu i zapobiec nadwrażliwości zębów.
  • Jakie produkty do codziennej higieny jamy ustnej są zalecane po zabiegach higienizacyjnych, w tym pasta do zębów, nici dentystyczne, płyny do płukania ust i szczoteczki międzyzębowe.

Na czym polega higienizacja jamy ustnej?

Higienizacja jamy ustnej wykonywany w gabinecie stomatologicznym ma istotny wpływ na zdrowie i estetykę zębów oraz dziąseł. Procedura ta ma na celu usuwanie osadów, kamienia nazębnego oraz przeciwdziałanie różnym schorzeniom jamy ustnej. Pełna higienizacja jamy ustnej przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym obejmuje cztery zabiegi: skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzację. Nie zawsze jednak pojawia się konieczność wykonania ich wszystkich w ramach jednej wizyty, a o tym, który z zabiegów może zostać pominięty higienistka decyduje po dokonaniu dokładnego przeglądu stanu uzębienia swojego pacjenta. 

Jak wygląda zabieg higienizacji jamy ustnej?

Pierwszym etapem kompleksowej higienizacji jest skaling, czyli zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Najczęściej wykorzystywaną, a zarazem małoinwazyjną, techniką jest skaling ultradźwiękowy. Delikatne ruchy wibracyjne końcówki skalera, wywołane emitowanymi przez urządzenie ultradźwiękami, rozbijają nagromadzone na zębach złogi kamienia, który wówczas można łatwo usunąć, wypłukując go wodą.

Kolejnym krokiem w kompleksowej procedurze higienizacji jest piaskowanie - proces, podczas którego na zęby kierowany jest strumień powietrza, wody i drobinek piasku dentystycznego. Zabieg ten ma na celu przede wszystkim usunąć przebarwienia i plamy z powierzchni zębów oraz drobne pozostałości osadu nazębnego. Podobnie jak skaling, zabieg piaskowania jest bezbolesny, choć może występować pewien dyskomfort związany z obecnością w jamie ustnej dużej ilości proszku czyszczącego. Problem ten higienistka może jednak w łatwy sposób wyeliminować, używając ssaka podczas przeprowadzania zabiegu.

Następnym etapem wizyty higienizacyjnej jest polerowanie zębów, które ma na celu wygładzenie powierzchni zębów i zniwelowanie nierówności. Sprawia to, że na zębach trudniej osadzają się bakterie i kamień, co znacząco ułatwia utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej. Polerowanie niesie jednak również ze sobą doskonałe efekty estetyczne - powierzchnia szkliwa staje się gładsza, nabierając znacznie świeższego wyglądu. Zabieg ten higienista wykonuje używając specjalnych akcesoriów i past o właściwościach polerujących i oczyszczających.

Ostatnim z elementów kompleksowej higienizacji jamy ustnej jest fluoryzacja, której celem jest wzmocnienie szkliwa zębów. Pokrycie ich powierzchni specjalnym preparatem uwalniającym fluor sprawia, że stają się bardziej odporne na rozwój próchnicy i uszkodzenia. Fluoryzacja może także pomóc w zmniejszeniu wrażliwości zębów na gorące, zimne i słodkie pokarmy. W zależności od planowanego dalszego leczenia zabieg fluoryzacji może zostać pominięty lub wykonany w ramach innej wizyty.

Fluoryzacja jest istotnym elementem profilaktyki i może pomóc w zachowaniu pięknych i zdrowych zębów. Warto jednak pamiętać, że choć zabieg ten jest skutecznym narzędziem w walce z próchnicą, to nadmierna ekspozycja na fluor może prowadzić do przebarwień i uszkodzeń szkliwa. Dlatego ważne jest, aby osoba wykonująca fluoryzację zastosowała preparat z ilością pierwiastka dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. U niektórych pacjentów zabieg ten nie jest natomiast w ogóle wskazany, ponieważ może doprowadzić w ich przypadku do nadmiernej fluoryzacji zębów. Warto ponadto przekazać pacjentowi dodatkowe zalecenia odnośnie produktów, które mogą i powinny być przez niego stosowane na co dzień, aby utrzymany został optymalny poziom fluoru.

Przyjmuje się, że kompleksowa procedura higienizacji jamy ustnej u pacjenta powinna być wykonywana raz lub dwa razy w roku. Częstotliwość zabiegów higienizacyjnych dostosowywana jest jednak indywidualnie przez lekarza lub higienistkę. Istotna jest ponadto samodzielna, regularna kontrola stanu jamy ustnej, która pozwala szybko zareagować na pojawiające się niekorzystne zmiany. W przypadku, gdy na powierzchni zębów zaczyna zbierać się osad, którego nie można usunąć w drodze szczotkowania i nitkowania zębów, to warto zgłosić się na wizytę higienizacyjną w gabinecie stomatologicznym. 

Wskazania do zabiegu higienizacji stomatologicznej

Zabiegi higienizacyjne są nieocenionym wsparciem w profilaktyce próchnicy. Zaleca się przeprowadzać je regularnie, aby usunąć osady i płytkę nazębną, które stanowią idealne środowisko dla bakterii próchnicotwórczych. Higienizacja pomaga również zapobiegać chorobom dziąseł, m.in. ze względu na fakt, iż usunięcie osadów nazębnych sprzyja niwelowaniu stanów zapalnych. Zmineralizowane osady nazębne, które nie mogą być usunięte jedynie za pomocą szczoteczki do zębów są zatem jednym z głównych wskazań do przeprowadzenia kompleksowej procedury higienizacyjnej.

Czasem higienizacja jest przeprowadzana przed innymi zabiegami stomatologicznymi, takimi jak leczenie endodontyczne (kanałowe) czy zabiegi protetyczne. Oczyszczenie jamy ustnej może zwiększyć skuteczność i trwałość tych procedur. Co więcej, zabiegi higienizacyjne ułatwiają lekarzowi dokładną ocenę stanu uzębienia pacjenta. Pozwala to na wcześniejsze wykrywanie ewentualnych zmian, takich jak próchnica czy choroby dziąseł.

Bardzo istotnym aspektem jest tutaj również leczenie ortodontyczne. Aparat ortodontyczny może bowiem znacząco utrudniać utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, dlatego dodatkowe zabiegi, mające na celu oczyszczanie i wzmacnianie zębów oraz dziąseł są w tym przypadku szczególnie ważne. Dodatkowe przestrzenie tworzone przez aparat sprzyjają gromadzeniu się resztek jedzenia i płytki nazębnej, która ulegając mineralizacji przekształca się w kamień nazębny. Poza jego niekorzystnym wpływem na tkanki zębów i dziąseł, obecność kamienia nazębnego utrudnia również przesuwanie się zębów, co może zmniejszać efektywność leczenia ortodontycznego. U pacjentów noszących aparat ortodontyczny konieczne jest zatem częstsze przeprowadzanie zabiegów higienizacji.

Zalecenia po higienizacji jamy ustnej

Warto pamiętać, że skuteczna higiena jamy ustnej wymaga zarówno profesjonalnych zabiegów w gabinecie stomatologicznym, jak i regularnej pielęgnacji w domu. Współpraca z higienistą stomatologicznym lub lekarzem stomatologiem pozwoli pacjentowi na wypracowanie zdrowego i pięknego uśmiechu oraz utrzymanie uzyskanych efektów przez dłuższy czas.

Bezpośrednio po zabiegach skalingu, piaskowania i polerowania zębów pacjent powinien przez 1 godzinę unikać jedzenia i picia (wyjątek stanowi czysta woda). Dodatkowo przez 24 godziny po oczyszczaniu zębów należy stosować białą dietę, a więc unikać produktów, które mogą powodować przebarwianie powierzchni zębów.

Wspomniane wyżej zabiegi mogą wywoływać czasową nadwrażliwość zębów na czynniki takie, jak wysokie i niskie temperatury oraz kwaśny lub słodki smak spożywanych posiłków. Ważne zatem, aby pacjent został poinformowany, że takie zjawisko może wystąpić, a zniwelować je można poprzez stosowanie chociażby szczoteczek z miękkim włosiem oraz past i płynów znoszących nadwrażliwość.

Specyficzne zalecenia dotyczą również postępowania po wykonanym zabiegu fluoryzacji. Aby nie zakłócić efektów działania nałożonego na zęby preparatu, zaleca się nie spożywać pokarmów ani płynów przez co najmniej 1 godzinę od zabiegu (po 30 minutach od nałożenia fluoru na zęby można napić się czystej wody). Konieczne jest również unikanie produktów kwaśnych oraz tych o lepkiej konsystencji, które mogą pozostawać na powierzchni zębów. Co więcej, wskazane jest aby zęby umyć szczoteczką i pastą po upływie co najmniej 12 godzin od zabiegu. Wcześniej higiena jamy ustnej powinna ograniczać się wyłącznie do płukania wodą.

Istotną kwestią są również środki do higieny jamy ustnej, jakie pacjent stosuje na co dzień, poza zabiegami gabinetowymi. Produkty do codziennej higieny jamy ustnej, które pomagają utrzymać efekty zabiegów to m.in. pasta do zębów z fluorem lub bez (w zależności od indywidualnych potrzeb), nici dentystyczne, płyny do płukania ust, czy szczoteczki międzyzębowe. Ważne jest ponadto, aby regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne i higienizacyjne do specjalisty, ponieważ profesjonalna opieka jest niezastąpiona w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej.

Do najważniejszych procedur należy użyć także profesjonalnych produktów takich jak Duraphat Single Dose, który oferuje intensywną ochronę w profilaktykyce przeciwpróchniczej i podczas leczenia nadwrażliwości szyjek zębowych, dzięki zawartości fluoru. Końcówka do skalera SKALING jest niezbędna do precyzyjnego usuwania kamienia nazębnego, co zapewnia dokładne oczyszczenie powierzchni zębów. Piasek do piaskarki EMS Classic Comfort umożliwia delikatne, ale skuteczne usuwanie biofilmu, przebarwień i osadu, przywracając zębom ich naturalną biel. Z kolei Tooth Mousse, zalecany po zakończeniu zabiegów, wspomaga remineralizację szkliwa, przyczyniając się do długotrwałego zdrowia i ochrony zębów.

podziel się: