Biała dieta, czyli jakich zasad przestrzegać po wybielaniu zębów

podziel się:

Zdrowy i piękny uśmiech jest efektem nie tylko zabiegów stomatologicznych, ale również, a w zasadzie przede wszystkim codziennej higieny jamy ustnej i odpowiedniego sposobu żywienia. Procedury takie, jak higienizacja czy wybielanie zębów pomagają przywrócić im niemal doskonały wygląd, jednak dla zachowania wypracowanych w ich wyniku efektów konieczne jest wdrożenie do codziennej pielęgnacji pewnych zasad w zakresie m.in. spożywanych produktów spożywczych. W przypadku zabiegów, mających na celu oczyszczanie zębów czy ich rozjaśnianie, wybrane pokarmy lub napoje mogą znacząco ograniczać ich efektywność. W tym artykule zajmiemy się zatem kwestią zaleceń dotyczących diety, których wdrożenie po zabiegu wybielania zębów wskazywane jest jako konieczne dla zapewnienia długotrwałych efektów.

Odkryj również przyczyny i metody walki z przebarwieniami w artykule "Przebarwieniami zębów - skąd się biorą i jak z nimi walczyć?", aby zrozumieć, jak zapobiegać oraz redukować nieestetyczne zmiany na zębach. Następnie, zorientuj się w "Metodach wybielania zębów - jaką wybrać i co zalecić pacjentowi?", by poznać bezpieczne i skuteczne sposoby na osiągnięcie jaśniejszego uśmiechu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zasady białej diety po wybielaniu zębów, w tym co można jeść i czego należy unikać, aby utrzymać efekty zabiegu.
  • Dlaczego po wybielaniu zębów zaleca się unikanie produktów i napojów zawierających barwniki, które mogą negatywnie wpływać na koloryt zębów.
  • Jak długo należy stosować białą dietę po różnych metodach wybielania zębów, aby maksymalizować i utrzymać uzyskane efekty.
  • Dlaczego po wybielaniu zębów ważne jest ograniczenie palenia papierosów oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej.
  • Jakie produkty są zalecane do spożycia w ramach białej diety, w tym nabiał, wybrane warzywa i owoce, mięso, produkty zbożowe oraz odpowiednie napoje.

Na czym polega biała dieta?

Biała dieta jest określeniem stosowanym w odniesieniu do sposobu odżywiania, polegającym na eliminacji z codziennego jadłospisu produktów zawierających duże ilości barwników, które mogą negatywnie wpływać na koloryt zębów. Mowa tu zarówno o barwnikach naturalnych, jak i sztucznych. Co więcej, biała dieta nie dotyczy jedynie spożywanych pokarmów, ale również napojów. Te bowiem także zawierają w sobie nierzadko spore ilości substancji barwiących, wnikających w głąb szkliwa.
Podczas wybielania zębów wybraną metodą, stosowane są specjalne preparaty z nadtlenkiem wodoru lub karbamidu, które sprawiają, że zęby stają się bielsze, ale zarazem dużo bardziej podatne na wchłanianie wszelkich substancji barwiących z pożywienia.
Dieta z ograniczoną ilością tego rodzaju składników jest doskonałym sposobem na utrwalenie osiągniętych efektów. Odpowiedni dobór spożywanych produktów pozwala nie tylko chronić szkliwo przed absorpcją barwników, które mogą pogarszać wygląd zębów, ale również pomaga ograniczyć dolegliwości związane ze zwiększoną wrażliwością zębów, wywołaną działaniem zastosowanych preparatów wybielających.

Co można jeść, a czego unikać po wybielaniu zębów?

Chcąc zachować uzyskane w wyniku procesu wybielania zębów rezultaty należy unikać wszelkich produktów, które ogólnie uznawane są za barwiące. Powinno się zatem zrezygnować z ciemnych produktów zbożowych (m.in. chlebów i bułek pełnoziarnistych, brązowego ryżu, ciemnej kaszy). Niewskazane są również barwiące warzywa i owoce, jak chociażby buraki, papryka, czerwona kapusta, marchewka, maliny, jagody, jeżyny i tym podobne - zarówno te świeże, jak i na przykład w formie przetworów (dżemy, konfitury czy marmolady).
W okresie obowiązywania białej diety unikać należy również napojów, które mogą powodować przebarwienia szkliwa. Będą to zatem: kakao, kawa, herbata (w szczególności czarna) oraz wszelkie kolorowe napoje i soki. Pełna barwiących substancji jest również przetworzona żywność. Mamy tu na myśli przede wszystkim słodycze i fast-foody, których spożycie w czasie białej diety powinno zostać, jeśli nie zupełnie wykluczone, to przynajmniej mocno ograniczone.
Zagrożeniem dla efektów wypracowanych w drodze wybielania zębów będą również przyprawy typu kurkuma, curry, słodka i wędzona papryka, cynamon itp. Do powstawania przebarwień na szkliwie, choć w mniejszym stopniu, mogą przyczyniać się także zioła.

Biała dieta - lista produktów

Zarysowaliśmy już listę produktów, których wytyczne białej diety nakazują unikać. Jakie posiłki i napoje są natomiast zalecane po wybielaniu zębów? Do grupy tej należą m.in.:

nabiał, w tym mleko, jogurty naturalne, kefir, twaróg i sery;
warzywa, np. ziemniaki, biała kapusta, ogórek, biała fasola, pietruszka, cukinia, kalafior;
owoce, jak gruszki, jabłka, banany, melon, czy mango;
mięso typu indyk, kurczak oraz białe ryby;
produkty zbożowe, w tym białe pieczywo, makaron, biały ryż, kasza jaglana, kuskus, jęczmienna, płatki i otręby owsiane;
woda, mleko i inne napoje bez barwników.

W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednym ważnym aspekcie, który choć nie jest związany z żywieniem to jednak stanowi istotny element zaleceń co do postępowania po zabiegu wybielania zębów. Jest nim mianowicie ograniczenie, a jeśli to możliwe całkowite zrezygnowanie z palenia papierosów. Ma to ogromne znaczenie w szczególności w ciągu pierwszych dni po wybielaniu.

Jak długo stosować białą dietę?

Na to, jak długo po zabiegu rozjaśniania zębów powinna być przestrzegana biała dieta wpływ ma przede wszystkim zastosowana metoda wybielania. Najlepiej, aby kwestia ta została omówiona ze stomatologiem, który powinien przekazać odpowiednie zalecenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i stanu jego uzębienia.
W przypadku zabiegu wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym, aby utrwalić uzyskane efekty, należy bezwzględnie przestrzegać białej diety przez pierwsze 48 godzin po zabiegu. Wynika to również z faktu, iż w tym czasie wrażliwość zębów na różne czynniki jest dużo większa i są one bardziej podatne na powstawanie zmian w ich strukturze i wyglądzie. Zaleca się jednak przestrzeganie zasad białej diety znacznie dłużej - optymalny czas jej stosowania to około 2 tygodnie od momentu przeprowadzenia zabiegu wybielania zębów. Po tym czasie można stopniowo włączać do jadłospisu kolejne produkty.
Niektórzy decydują się na rozjaśnianie uzębienia metodą nakładkową, czyli przy wykorzystaniu nakładkowych systemów wybielających. Wybielanie zębów przy pomocy profesjonalnych żeli wybielających w wielu przypadkach może być przeprowadzone w domowych warunkach (zawsze jednak warto skonsultować to wcześniej ze stomatologiem i wspólnie ustalić plan wybielania). Na zęby aplikowane są nakładki wypełnione żelem, który pozostawiony na odpowiednio długi czas stopniowo usuwa obecne na zębach przebarwienia i powoduje ich rozjaśnienie. Czynność ta powtarzana jest przez kilka do kilkunastu dni, natomiast biała dieta w tym przypadku powinna rozpocząć się już od pierwszej aplikacji preparatu wybielającego na zęby i trwać przez cały okres jego stosowania oraz tyle czasu po zakończeniu całej procedury, ile zajęło jej przeprowadzenie. Oznacza to zatem, że jeżeli proces wybielania nakładkowego trwał na przykład 7 dni, to biała dieta powinna być utrzymywana przez cały ten czas i jeszcze 7 dni po ostatnim zabiegu z wykorzystaniem żelu wybielającego.

Przestrzeganie odpowiednich zasad żywieniowych, unikanie potencjalnie szkodliwych produktów oraz dbanie o higienę jamy ustnej to sposób na długotrwałe efekty wybielania, ale także na zachowanie zdrowia zębów. Pamiętajmy, że regularne wizyty u stomatologa oraz stosowanie się do zaleceń dotyczących diety to klucz do zachowania pięknego uśmiechu przez wiele lat.

Jakie produkty do wybielania zębów wybrać?

Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym to skuteczna metoda na osiągnięcie białego i lśniącego uśmiechu. Aby utrzymać efekty tego zabiegu, zaleca się stosowanie specjalistycznych produktów przeznaczonych do aplikacji wyłącznie w gabinecie. to m.in. NiteWhite 16% CP Mini KitOpalescence uzupełnienie 16% oraz Opalescence Boost Patient Kit oferują dodatkowe wsparcie w utrzymaniu i tworzeniu efektu pięknego wybielania zębów, natomiast ZOOM! zestaw dla 2 pacjentów z NiteWhite 16% CP umożliwia wspólne dbanie wraz z pacjentem o piękny uśmiech, zapewniając jednocześnie długotrwałe rezultaty.

podziel się: