Materiały wypełnieniowe - doradzamy co wybrać

podziel się:

Materiały wypełnieniowe od Meditrans.

Wypełnienie ma na celu odtworzenie tkanek zęba, które mogły powstać w wyniku próchnicy czy też urazów mechanicznych lub rekonstrukcję wynikającą z potrzeb ortodontycznych czy protetycznych. Współczesna stomatologia dysponuje szeregiem nowoczesnych rozwiązań materiałowych, które nie tylko pomagają przywrócić funkcję zęba w jamie ustnej, ale także pozwalają uzyskać wysoce zadawalające walory estetyczne, jak kształt i kolor, co sprawia, że wypełnienie jest niezauważalne.

Wśród dostępnych materiałów wypełnieniowych znajdują się Glassjonomery, Amalgamaty, Kompomery, Wypełnienia tymczasowe, kompozyty chemoutwardzalne oraz kompozyty utwardzane światłem lampy polimeryzacyjnej.

Różnorodność materiałów wypełnieniowych daje możliwość pracy jednoetapowej, a także pracy wieloetapowej odbudowy każdej warstwy tkanki zęba: osobno do odbudowy głęboko leżącej zębiny, bardziej powierzchownie położonego szkliwa oraz dodatkowych elementów, od przezroczystych do barwnych. Dzięki temu stomatolog może odtworzyć brakujący fragment, który będzie wyglądał niemal identycznie co pozostała część korony. Materiały wypełnieniowe nie powinny wykazywać toksycznego oddziaływania w jamie ustnej, jak również podrażniać miazgi zębowej. Natomiast powinny zapobiegać wnikaniu mikroorganizmów, szczelnie wypełniając ubytek oraz zatrzymywać drażniący wpływ pokarmów na miazgę zęba.

Uzupełnienie ubytków to nie tylko kwestia estetyki, lecz także zdrowia jamy ustnej. Niewyleczone zęby to źródło bólu, nadwrażliwości na bodźce i źródło dyskomfortu. W zależności od skomplikowania przypadku, każdy materiał dostępny jest w różnych formach opakowania, są to m.in. strzykawki, tuby, kapsułki, w różnych odcieniach, a także w odpowiedniej płynności.

Który materiał wypełnieniowy będzie dla Ciebie najlepszy ? 

Pierwszą grupą materiałów wypełnieniowych są kompozyty (np. Evetric, Filtek Z550, Gradia Direct), złożone ze światło utwardzalnej żywicy i wypełniacza o różnej gęstości. Specyfika wypełniacza pozwala na odpowiednie dopasowanie wypełnienia do zęba. Do zębów w odcinku bocznym przeznaczone są wypełniacze o wyższej wytrzymałości, ale gorszej estetyce wypełnienia. Natomiast przeznaczone do odbudowy w odcinku przednim kompozyty posiadają mniejsze cząsteczki, dzięki czemu są łatwiejsze w polerowaniu. Żywice kompozytowe są także widoczne na zdjęciach RTG. Standardowe kompozyty możemy również rozszerzyć o kompozyty Flow (np. TetricEvo Flow, Aura Easyflow, Vertise Flow) – materiały o „płynnej” konsystencji, przeznaczone do szybkiego wypełniania ubytków. Natomiast do szybkiego i łatwego odbudowywania zębów w odcinku bocznym można użyć materiału Bulk Fill (np. Tetric EvoFlow Bulk Fill, Filtek One Bulk Fill), który ma konsystencję pasty i daje możliwość jednoetapowego wypełnienia całego ubytku.

Kolejna grupa wypełnień to glasjonomery (np. Fuji IX GP, Riva Self Cure, Ketac) wykonane z cementów glasjonomerowych bardzo dobrze łączące się ze szkliwem i zębiną. Zmniejszają ryzyko próchnicy poprzez długotrwałe uwalnianie jonów fluorkowych. Dają mniej estetyczne rezultaty, ale są bardziej odporne na wilgoć. Wykazują wysoką biokompatybilność, przez co doskonale łączą się z zębem bez konieczności użycia systemów adhezyjnych. Stosuje się je często w przypadku zębów mlecznych oraz w leczeniu endodontycznym.

Kompomery to mieszanka kompozytów oraz glasjonomerów. Posiadają więc cech obu tych grup. Mają wysoki potencjał plastyczny dla lekarza, dobrze znoszą polerowanie, a przy tym są solidniejsze od wypełnień glasjonomerowych. Daje to dużą uniwersalność. Natomiast efekt estetyczny jest nieco gorszy niż w przypadku kompozytów. Przykład kompomeru: Twinky Star.

podziel się: