Systemy łączące

Jakich systemów łączących używać ?

W trakcie wieloletniej współpracy z naszymi partnerami wielokrotnie odpowiadamy na tego typu pytania. Jeśli zastanawiasz się który produkt wybrać w danym przypadku klinicznym, chętnie pomożemy. Systemy łączące to płynne materiały na bazie żywicy, które tworzą pośrednią warstwę adhezyjną. Celem takiego zabiegu jest zapewnienie połączenia odpowiednio przygotowanej powierzchni szkliwa i zębiny z materiałami wypełnieniowymi (kompozyt, kompomer) oraz uzupełnieniami protetycznymi (wkładami koronowo-korzeniowymi, licówkami olany, inlay, koron). Celem adhezji jest również eliminacja: mikroprzecieków, próchnicy wtórnej, utraty wypełnienia, nadwrażliwości pozabiegowej oraz uszkodzenia miazgi. Poniżej prezentujemy bogatą ofertę systemów łączących w stomatologii.

Kategorie
Filtruj
  • 66,00 zł - 5 025,00 zł

Produkty: 115

Krótko o systemach łączących w stomatologii…

Pierwsze systemy łączące wymagały wielostopniowej oraz wyczerpującej aplikacji, rzadko znosiły nadwrażliwość pozabiegową i nie zapewniały długoletniego łączenia. Nowoczesne systemy adhezyjne potrafią podczas jednej aplikacji wytrawić tkankę zęba oraz wytworzyć specjalną warstwę hybrydową między zębem, a materiałem odtwórczym. 

W skład systemów wiążących wchodzą m.in. dimetakrylany, pochodne żywic BisGMA bądź UDMA. Obecność odpowiedniej ilości niskocząsteczkowych dimatakrylanów glikoli zapewnia systemom wiążącym na tyle niską lepkość by mogły całkowicie zwilżyć powierzchnię wytrawionego szkliwa zębów, a po spolimeryzowaniu wytworzyć z nim doskonałe jakościowo połączenie adhezyjne. Obecnie występujące generacje systemów łączących w stomatologii: IV, V, VI, VII.

Co charakteryzuje systemy łączące ?

Mechanizm działania Generacja IV jest oparty na całkowitym usunięciu warstwy mazistej, a następnie modyfikacji odsłoniętej powierzchni zębiny. IV Generacja systemów łączących wymaga użycia wytrawiacza przed aplikacją. W jednej buteleczce znajduje się primer, natomiast w drugiej znajduje się gotowa do użycia żywica łącząca. Podczas korzystania z tej techniki należy pamiętać o obligatoryjnej konieczności zachowywania wilgoci wewnątrz ubytku. Przykłady produktów: OptiBond FL, Bond-IT, Schotchbond Multi Purpose.

 Generacja V to system jednobuteleczkowy, który wymaga wcześniejszego wytrawiania zębiny. W składzie przypomina primer, zawiera głównie czynniki hydrofilne. Systemy łączące V generacji łączą w sobie funkcje uzdatniacza, primera i żywicy w jednym płynie. Użycie jednego preparatu, łączącego w sobie funkcje kilkuetapowej adhezji znacznie skróciło czas aplikacji, nie powodując przy tym podwyższenia ryzyka występowania nadwrażliwości pozabiegowej. Generacja V nie jest zalecana do użycia z kompozytami chemoutwardzalnymi. Nasza oferta posiada również bogaty wybór materiałów wypełnieniowych. Przykłady produktów: Ena Bond. 

Czym są systemy łączące samowytrawiające ?

Pierwsza generacja systemów łączących samowytrawiających to Generacja VI. Nie wymaga osobnego stosowania trawienia tkanek, w jego składzie można znaleźć kwaśne monomery. Brak konieczności wcześniejszego wytrawiania ogranicza niechciane głębokie wytrawianie, które może skutkować nadwrażliwością pozabiegową. Stosowanie systemów z generacji VI nie wymaga tak dokładnej kontroli wilgotności jak w przypadku wcześniejszych generacji. Sposób działania: po odparowaniu rozpuszczalnika i aktywacji światłem widzialnym produkty reakcji biorą udział w adhezji, tworząc warstwę hybrydową, znacznie cieńszą niż w przypadku IV generacji systemów łączących w stomatologii. Przykłady produktów: AdheSE, Adper Prompt L-pop, All-Bond Uniwersal.

Wytrawiacz, system łączący, primer i preparat do znoszenia nadwrażliwości w jednym ? 

Tak, systemy Generacji VII powstały na początku XXI w. i są jednobutelkowymi systemami adhezyjnymi, samotrawiącymi. W swoim składzie łączą: wytrawiacz, primer, adhesive oraz środek do znoszenia nadwrażliwości. W ramach tej generacji mamy do czynienia z systemami uniwersalnymi, które w zależności od warunków klinicznych mogą być stosowane w procedurze całkowitego trawienia (Total-etch), selektywnego trawienia szkliwa (selective-enamel-etch), jak również samotrawienia (self-etch). Przykłady produktów: G-Bond, OliEtch Bond.