Narzędzia periodontologiczne

Narzędzia i instrumenty

Wśród najczęściej stosowanego instrumentarium w periodontologii wyróżnia się: sondy periodontyczne, kirety i skalery. Te instrumenty pomogą w leczeniu przyzębia, czyli dziąseł i tkanek okołodziąsłowych. Sondy periodontologiczne służą do badania głębokości kieszonek dziąsłowych. Badana przez sondę przestrzeń informuje o odległości brzegu dziąsła do dna kieszonki. Kirety to narzędzia ręczne do usuwania złogów nazębnych, znajdują zastosowanie w kieszonkach o głębokości 2-4 mm. Skalery używa się w metodzie skalingu do usuwania kamienia nazębnego przy pomocy odpowiednio dopasowanych końcówek do skalera. Wszystkie instrumenty stomatologiczne wykonane są ze stali chirurgicznej posiadające certyfikaty: CE, ISO 13485:2012, ISO 9001:2008. Dostępne w naszym asortymencie narzędzia i instrumenty pochodzą od cenionych oraz renomowanych producentów.

Kategorie
Filtruj
  • 201,00 zł - 1 321,00 zł

Produkty: 7

Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Mikroraspator Buser

Cena 228,00 zł
Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Zestaw PerioSet 1

Cena 1 418,00 zł

Sondy periodontologiczne – rodzaje i cechy charakterystyczne

Sondy periodontologiczne można podzielić na: sondy tradycyjne (posiadają różną kalibrację, są zakończone kulką lub mają ostre zakończenie), sondy ciśnieniowe, sondy elektroniczne oraz sondy plastikowe. Sondę należy wprowadzić do kieszonki na głębokość oporu stawianego przez dno kieszonki. Zaleca siła nacisku to 0,20 – 0,25 N. Pomiar dla każdego zęba dokonuje się osobno – od strony policzkowej, językowej oraz w częściach korony: bliższej, dalszej i środkowej. Odczyt wartości pomiaru klinicznego zależy od kilku czynników: rzeczywistej odległości brzegu dziąsła od dna, użytej siły sondowania, średnicy końcówki sondy, od rodzaju i kalibracji periodontometru. Jedna z najpowszechniej znanych sond to sonda WHO, która ma zastosowanie w wykrywaniu krwawienia, odczycie obecności kamienia nad- i poddziąsłowego oraz wykryciu obecności patologicznych kieszonek przyzębnych różnych rozmiarów.

Kirety periodontologiczne oraz ich zastosowanie

Narzędzia periodontologiczne ręczne, dźwiękowe, ultradźwiękowe czy lasery stosowane są do usuwania kamienia naddziąsłowego. Do kieszonek 2-4 mm używa się kiret uniwersalnych: typ Gracey lub Columbia. Są one bezpieczne dla tkanek przyzębia. Gracey to kireta tworząca między powierzchnią czołową a trzonkiem kąt 70°, natomiast Columbia 90°. Oba kąty w kiretach Columbia są ostre, natomiast w Gracey tylko wypukłe. Kireta Gracey swoje główne zastosowanie ma w skalingu poddziąsłowym, a także w wygładzaniu powierzchni korzenia. Natomiast Columbia oprócz skalingu ma zastosowanie w wykończeniu skalingu naddziąsłowego. W celu lepszej identyfikacji kirety oznaczone są kolorami – uniwersalne pomarańczowe, specjalne – żółte oraz różne narzędzia stosuje się do odpowiednich dla nich zębów. Skaling wraz z piaskowaniem stanowią podstawowe zabiegi profilaktyczne pomagające utrzymać odpowiednią higienę zębów.

Jak wykorzystuje się końcówki do skalera w leczeniu periodontologicznym?

Oczyszczenie kieszonek dziąsłowych często pozostawia porowatą powierzchnię korzenia, co sprzyja gromadzeniu się tam drobnoustrojów. Złogi takie można usuwać ręcznie lub za pomocą skalera o odpowiednio dopasowanej końcówce z bardzo drobnym nasypem diamentowym. Wśród skalerów można wyróżnić: skalrery ultradźwiękowe magnetostrykcyjne, ultradźwiękowe piezoelektryczne, dźwiękowe (pneumatyczne). Wymienione skalery różnią się od siebie głównie częstotliwością pracy. Na rękojeść skalera nakręca się specjalną końcówkę (tip). Końcówki dzielą się ze względu na producenta, rodzaju złogów nazębnych jak i oczyszczanej powierzchni. Za pomocą skalerów można wykonywać zabiegu usuwania kamienia, zarówno w sytuacji poddziąsłowej i naddziąsłowej. Wśród ręcznych skalerów możemy wyróżnić kształty: sierpa, lemiesza, motyczki, skrobaczki, haka.