Materiały tymczasowe

Stosowane w stomatologii materiały tymczasowe do zaopatrzenia ubytków wykorzystywane są przy zabiegach w gabinetach oraz klinkach stomatologicznych. Materiały te są proste w użyciu, charakteryzują się szczelnym przyleganiem brzeżnym. Są nieprzepuszczalne dla leków zakładanych do ubytków. Nie reagują z lekami, są względnie trwałe oraz powinny być nieszkodliwe dla tkanek zęba i przyzębia. Występują w dwóch formach, jako proszek oraz płyn do zarabiania ręcznego lub w postaci gotowej pasty. Tymczasowe uzupełnianie opracowywanych zębów to kluczowy element procesu przygotowywania koron i mostów. Zapewnia to nie tylko ochronę zębów, lecz także dobre samopoczucie pacjenta. Dostępne w naszym asortymencie materiały tymczasowe pochodzą od cenionych oraz renomowanych producentów. Wysokiej jakości materiały tymczasowe znajdą Państwo na stronie sklepu internetowego Meditrans.

Kategorie
Filtruj
  • 15,00 zł - 1 618,00 zł

Produkty: 39

Charakterystyka materiałów tymczasowych

Materiały tymczasowe możemy podzielić na cement cynkowo-siarczany, tlenek cynku z eugenolem, wzmocniony cement tlenkowo-cynkowo-eugenolowy oraz gotowe materiały kompozytowe. Cement cynkowo-siarczany, inaczej fleczer lub dentyna wodna występuje w postaci proszku oraz wody destylowanej. Materiał jest nieszkodliwy dla tkanek, dobrze przylega do ścian ubytku, działa przeciw bakteryjnie, jest łatwy do usunięcia, działa jako izolator termiczny i chemiczny. Wadą materiału jest nietrwałość – szybko wypłukuje się z ubytku, jest nieszczelny i kruchy. Tlenek cynku z eugenolem przeznaczony jest do tymczasowego zaopatrzania ubytków, głównie do zębów mlecznych i w przypadku niecierpliwości pacjenta. Stosowany również w przypadku próchnicy głębokiej, w leczeniu biologicznym miazgi oraz do czasowego osadzania koron protetycznych. Materiał składa się z tlenku cynku (w postaci proszku) i eugenolu (w postaci płynu). Proszek ma właściwości silnie higroskopijne, płyn jest przeciwbakteryjny oraz lekko znieczulający.

Czym charakteryzują się gotowe materiały tymczasowe?

Gotowe materiały tymczasowe dzielą się na chemoutwardzalne i światłoutwardzalne. Skład podstawowy materiałów chemoutwardzalnych: tlenki i siarczany cynku oraz wapnia i wodorotlenek wapnia i plastyfikatory typu poliwinylu i chlordiazotylu, oraz glikolazetol itp. Materiały światłoutwardzalne to dimetyloakrylany i SiO2. Materiały z tej grupy są szczelne – dobre przyleganie brzeżne, twarde, wygodne w pracy – łatwe do założenia, nie wymagają dodatkowego przygotowania, twardnieją pod wpływem śliny/powietrza, są w znacznym stopniu homogeniczne. Proces wiązania polega na wymianie jonowej lub w uwalnianiu niektórych plastyfikatorów w wilgotnym środowisku jamy ustnej. Materiały tymczasowe nie reagują z lekami, są względnie trwałe oraz powinny być nieszkodliwe dla tkanek zęba i przyzębia