Materiały do retrakcji

Materiały do retrakcji

Użycie odpowiednich materiałów retrakcyjnych stanowi podstawę do wykonania dokładnych wycisków, czyli elementów stanowiących o dobrej pracy protetycznej. Retrakcja dziąseł to zabieg mający na celu stworzenie odpowiedniej przestrzeni między zębem a wolnym brzegiem dziąsła dla masy wyciskowej do uwidocznienia linii preparacji. W tej kategorii znajdziemy szereg produktów stosowanych w gabinetach i klinikach stomatologicznych w trakcie zabiegów retrakcji. Są to m.in. nici retrakcyjne, pasty do retrakcji dziąsła czy poszerzania i osuszania kieszonki dziąsłowej. Dostępne w naszym asortymencie materiały pochodzą od cenionych i renomowanych producentów. Produkty i akcesoria wysokiej jakości znajdą Państwo na stronie sklepu internetowego Meditrans.

Kategorie
Filtruj
  • 136,00 zł - 939,00 zł

Produkty: 10

Powiadom o dostępności

Chwilowo niedostępne

Expasyl kapsułki

Cena 680,00 zł

Czym charakteryzuje się metoda mechaniczna retrakcji?

Metody retrakcji dzielimy na: retrakcję metodą mechaniczną, metodą chemiczną oraz metodą chemiczno-mechaniczną. Metoda mechaniczna pozwala na odsłonięcie struktury okołozębowej (rowek dziąsłowy). W tej metodzie stosuje się nici i systemy retrakcyjne w postaci pianek wprowadzanych aplikatorami poddziąsłowo. Metoda mechaniczna nie zapewnia hemostazy, co w przypadku wystąpienia krwawienia lub nadmiernym przesączanie, może prowadzić do powstania niedokładnych odbić powierzchni tkanek. Do skuteczności metody mechanicznej istotna jest budowa nici. Grubość użytych nici retrakcyjnych i czas ich pozostawienia ma bardzo duży wpływ na jakość wycisku. Zastosowanie zbyt cienkich nici nie pozwala na uzyskanie odpowiednio szerokiego odsłonięcie rowka dziąsłowego, co utrudnia zapływanie materiału, natomiast zbyt grube nici powodują natomiast zwiększony ucisk na tkanki przyzębia.

Metoda chemiczna i metoda chemiczno-mechaniczna

W chemicznej metodzie retrakcyjnej pożądane efekty najlepiej daje użycie epinefryny. Epinefryna ma wysokie właściwości obkurczające i gwarantuje względną suchość rowka dziąsłowego. Nie wpływa na polimeryzację ani na wytrzymałość użytego materiału wyciskowego. Należy zachować odpowiednią ostrożność w trakcie wykonywania zabiegów, ponieważ obecność nadtlenku wodoru w polu operacyjnym zaburzy polimeryzację silikonów addycyjnych oraz mas polieterowych. Metoda chemiczno-mechaniczna polega na użyciu nici retrakcyjnych nasączonych chlorkiem glinu, siarczanem żelaza lub roztworem Monsella, jest niewskazana do stosowania przy wyciskach wykonywanych siloksanem poliwinylu. Obecność tych substancji nie wpływa istotnie na wielkość skurczu polimeryzacyjnego, natomiast jakość odwzorowania szczegółów wzrasta. 

Charakterystyka nici retrakcyjnych

Nici retrakcyjne standardowo wykonywane są z włókna poliestrowego. Mogą występować w wersji nasączonej sześciowodzianiem chlorku glinu (impregnowane) lub w wersji nienasączonej (nieimpregnowane). Występują jako nici plecione lub skręcane. Środki chemiczne, którymi nasączone są nici, wspierają ich efektywność podczas przygotowania dziąsła lub pobierania wycisku. Powodują one zmniejszenie wydzielania płynu z kieszonki dziąsłowej oraz zamknięcie mniejszych naczyń krwawiących. Użycie nici nieimpregnowanych nie niesie za sobą znaczącego ryzyka, natomiast w przypadku nici impregnowanych należy zachować odpowiednią ostrożność. Nie stosuje się ich w przypadku ostrego zapalenia dziąsła oraz ostrego martwiczego wrzodziejącego zapalenia dziąseł. Nici retrakcyjne nie zawierają epinefryny (adrenaliny). Oprócz standardowych nici są również nici ze wplecionym miedzianym drutem.