Edukacja i dokumentacja pacjenta

Edukacja i dokumentacja pacjenta

Dokumentacje medyczne tworzy się i prowadzi na potrzeby gabinetów, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Dokumentacja medyczna może być zbiorcza, czyli zawierać dane wielu pacjentów, lub tylko jednego – dokumentacja indywidualna. Zarówno dokumentacja zbiorcza, jak i indywidualna może być więc dokumentacją wewnętrzną lub zewnętrzną. Materiały producentów obecnie ułatwiają edukacje oraz wyjaśnianie pacjentom zagadnień związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Można je dostosowywać do specyfiki swojej praktyki. Dostępne w naszym asortymencie materiały do edukacji oraz dokumentacji pacjenta pochodzą od cenionych i renomowanych producentów. Odpowiednie do prowadzenia dokumentacji pacjenta produkty znajdą Państwo na stronie sklepu internetowego Meditrans.

Kategorie
Filtruj
  • 11,00 zł - 36,00 zł

Produkty: 5

Czym jest dokumentacja prowadzona w gabinetach i klinikach stomatologicznych?

Dokumentacja medyczna to zbiór materiałów i dokumentów, zawierających dane oraz informacje medyczne na temat zdrowia jamy ustnej pacjenta oraz udzielanych mu świadczeń zdrowotnych. Dokumentacja medyczna może być prowadzona zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Wpisy do dokumentacji są sporządzane w porządku chronologicznym. Pod każdym z nich musi być podpis stomatologa lub osoby sporządzającej jakiekolwiek adnotacje w dokumentacji dotyczącej pacjenta. Nie mogą być one usunięte, a jeżeli został popełniony błąd, należy go skreślić oraz opatrzyć datą skreślenia i podpisem osoby dokonującej korekty wpisu. Każdą stronę dokumentacji indywidualnej prowadzonej w postaci papierowej i elektronicznej należy oznaczyć co najmniej imieniem i nazwiskiem pacjenta. Dokumentacja medyczna jest formą kontroli procesu udzielania świadczenia zdrowotnego.

Edukacja pacjenta w gabinecie stomatologicznym

Edukacja pacjenta zaczyna się jeszcze w momencie umawiania wizyty w gabinecie u specjalisty. To na tym etapie pacjent decyduje się na konkretne działanie i powierzenie swojego zdrowia jamy ustnej specjaliście. Pacjenci często zaniedbują regularne odbywanie wizyt stomatologicznych, ponieważ zakładają, że w ich trakcie dentysta szuka wyłącznie ubytków próchnicowych.  Pacjent musi wiedzieć, jakie są cele takiego badania. Należy mu wyjaśnić, że poza wykrywaniem ubytków, ważnym problemem jest ruchomość zębów oraz braki zębowe. Powinien również wiedzieć, że sprawdzanie stanu istniejących wypełnień ma na celu określenie tego, czy nie dochodzi w ich obrębie do mikroprzecieku bakterii, które mogą wywołać próchnicę. Jeżeli gabinet jest wyposażony w kamerę zewnątrzustną, warto poprzedzić te wyjaśnienia pokazaniem przy jej pomocy wszystkich nieprawidłowości w jamie ustnej pacjenta. Warto również opowiedzieć pacjentowi o badaniu periodontologicznym i znaczeniu głębokości kieszonek. Prowadzenie odpowiedniej dokumentacji pomaga w leczeniu profilaktycznym pacjenta.