C-silikony

C-silikony

W stomatologii silikony są stosowane w wielu dziedzinach, zarówno w laboratorium protetycznym, jak i w warunkach klinicznych. Są to najbardziej uniwersalne materiały wyciskowe, które występują w różnych konsystencjach i w zależności od tego mają różne zastosowania, od pojedynczych koron po złożone uzupełnienia protetyczne. Silikony C jak kondensacyjne (condensing), czyli w procesie kondensacji powstaje, poza właściwym produktem końcowym, produkt uboczny – etanol, który po odparowaniu wpływa na zmianę objętości wycisku. Masy występują w różnych konsystencjach: rzadkie i bardzo gęste. Występują w postaci 2 pojemników (baza, katalizator), mieszane ręcznie lub mechanicznie przy pomocy pistoletu mieszającego, lub urządzenia mieszającego. Dostępne w naszym asortymencie silikony pochodzą od cenionych i renomowanych producentów. Wysokiej jakości C silikony znajdą Państwo na stronie sklepu internetowego Meditrans.

Kategorie
Filtruj
  • 24,00 zł - 302,00 zł

Produkty: 32

Charakterystyka C-silikonów

Materiał składa się z bazy i katalizatora. Bazę stanowi pasta zawierająca niskocząsteczkowy płyn silikonowy, zwany dimetylosiloksanem, który zawiera grupy OH. Aby osiągnąć odpowiednią konsystencję pasty i właściwą twardość wycisku, dodawana jest krzemionka i inne dodatki wzmacniające. Katalizator występuje w postaci pasty lub płynu i składa się z zawiesiny organicznych estrów cyny i alkilowanych krzemianów. Silikony C mają kondensacyjny proces wiązania, czyli polimeryzacja tych mas nie kończy się w momencie uzyskania przez nie odpowiedniej twardości. Tworzące się niepełne wiązania powodują, że proces ten przebiega jeszcze po wyjęciu wycisku z jamy ustnej pacjenta. Reakcja wiązania jest wrażliwa na wilgoć i wysoką temperaturę, wzrost tych parametrów skraca czas pracy i wiązania materiału. Zaletą tych mas jest duża elastyczność, dokładna rejestracja detali oraz możliwość odlania kilku modeli z jednego wycisku.

Wykorzystanie łyżek wyciskowych

Łyżki wyciskowe wykorzystuje się w stomatologii do pobierania odcisków, a więc odwzorowania warunków, jakie panują w jamie ustnej pacjenta. Na podstawie wycisku można odlać model gipsowy, a na jego podstawie pracę protetyczną, ruchomy aparat ortodontyczny czy szynę relaksacyjną. Występuje kilka rodzajów łyżek, które różnią się materiałem wykonania. Bardzo często wykorzystywane są łyżki metalowe ze stali nierdzewnej, dostępne są również łyżki plastikowe, a także indywidualnie produkowane łyżki ze światłoutwardzalnych polimerów bądź z masy akrylowej. Łyżki wyciskowe są wielokrotnego użytku, ale pierw należy zadbać o odpowiednie preparaty do dezynfekcji narzędzi, a następnie poddać je sterylizacji w autoklawie w 121 stopniach.